Problem z ukrytym tekstem w xls pojawiającym się w TagEditor
Thread poster: Agnieszka Chojnacka
Agnieszka Chojnacka
Agnieszka Chojnacka
Poland
Local time: 10:40
Polish to English
+ ...
May 11, 2011

Witam,

Przeszukałam forum (w j. polskim i angielskim), ale nie znalazłam rozwiązania problemu dotyczącego pojawiania się w TagEdytorze tekstu, który został ukryty w pliku Excel.

Posiadam wersję Excel 2007 i TagEditor 8.

Tłumaczę duży plik z kilkunastoma arkuszami w Excelu, z polami tekstowymi (dlatego wybrałam TagEditora) oraz jak się okazuje ukrytym tekstem. Całości pliku nawet TE nie chciał "przemielić". Dlatego przekopiowałam wszystkie
... See more
Witam,

Przeszukałam forum (w j. polskim i angielskim), ale nie znalazłam rozwiązania problemu dotyczącego pojawiania się w TagEdytorze tekstu, który został ukryty w pliku Excel.

Posiadam wersję Excel 2007 i TagEditor 8.

Tłumaczę duży plik z kilkunastoma arkuszami w Excelu, z polami tekstowymi (dlatego wybrałam TagEditora) oraz jak się okazuje ukrytym tekstem. Całości pliku nawet TE nie chciał "przemielić". Dlatego przekopiowałam wszystkie arkusze do oddzielnych plików.

Pomimo, iż fabrycznie, jak się domyślam, w ustawieniach filtra odznaczona była opcja "Translate content from hidden rows and columns" (mimo wszystko zamknęłam program i raz jeszcze utworzyłam nowy plik ttx), w TagEdytorze pojawia się tekst, którego nie widać w pliku xls.

Czy oprócz powyższej opcji należy zmienić inne ustawienia, aby tekst ten się nie pojawiał w ttx? A może istnieje jakiś prosty sposób na usunięcie całości ukrytego tekstu w pliku xls? Dodam jedynie, że jest to spory plik, w którym przeważają pola tekstowe i trudno mi się połapać, gdzie znajduje się ukryty tekst. Czy jeśli zaznaczę cały arkusz, a później w Formacie wybiorę opcję "Odkryj wiersze" lub "Odkryj kolumny" to powinien pojawić się ukryty tekst? Pytam, ponieważ na moje oko nic się w dokumencie nie zmienia.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. Na razie zwyczajnie pracuję przy otwartym pliku xls i pomijam te segmenty, których nie widzę w pliku źródłowym. Jest to jednak problem, ponieważ nie mogę przeszukiwać całości dokumentu, a pól tekstowych jest b. dużo.

Miłego dnia,
Agnieszka
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 10:40
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Pola tekstowe May 11, 2011

niestety nie są ukrywane w Excelu, z tego co wiem.
Być może - jeżeli mają być nietłumaczone - sposobem będzie usunięcie ich w kopii pliku, a potem wstawienie z oryginału po przetłumaczeniu.
Niestety Excel lubi być "tricky", a ja mam o nim słabe pojęcie i nie mam lepszego pomysłu.


 
Agnieszka Chojnacka
Agnieszka Chojnacka
Poland
Local time: 10:40
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Dziękuję za podpowiedź May 11, 2011

Klient chyba od lat przerabia ten sam plik i nieźle w nim namieszał, ponieważ był zdziwiony, że w dokumencie znajdują się jakieś ukryte treści. I hope to lose it in translation
Pozdrawiam,
Agnieszka


 
Szymon Metkowski
Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:40
German to Polish
+ ...
Takie rzeczy tylko w Studio May 11, 2011

Niestety TagE rozwala formatowanie komórek. Potrafią też znikać podobno kolory i inne dodatki - mówił o tym szerzej Grzesiu Gryc w Poznaniu. Pozostaje żmudna orka, albo upgrade do Studio....

A tak z innej beczki: jesteś pewna, że nie masz tłumaczyć tych „niewidocznych“ elementów? Bez wytycznych bym je tłumaczył - w końcu to nie Twoja wina, że tam są, a jak klient będzie ich wymagał a nie dostanie to będzie Twoja wina.


Inny sposób trochę
... See more
Niestety TagE rozwala formatowanie komórek. Potrafią też znikać podobno kolory i inne dodatki - mówił o tym szerzej Grzesiu Gryc w Poznaniu. Pozostaje żmudna orka, albo upgrade do Studio....

A tak z innej beczki: jesteś pewna, że nie masz tłumaczyć tych „niewidocznych“ elementów? Bez wytycznych bym je tłumaczył - w końcu to nie Twoja wina, że tam są, a jak klient będzie ich wymagał a nie dostanie to będzie Twoja wina.


Inny sposób trochę na okrętkę:
1. Zrób drugi plik
2. Usuń wszystkie ukryte (instrukcja poniżej)

Można to zrobić w excelu tak:

CTRL+F
przycisk Opcje >> z prawej strony
przycisk Format... w prawym górnym rogu
w ostatniej zakładce Ochrona zaznacz Ukryj
(jeżeli jesteś pewna, że wszystkie teksty ukryte są formatowane tak samo możesz nacisnąć Wybierz format z komórki... w lewym dolnym rogu i zaznaczyć odpowiednią komórkę
OK
Z listy Szukaj w: wybierz Wartości
Znajdź wszystko
w polu znalezionych CTRL+A
DEL

3. Przetłumacz plik po usunięciu
4. Translate z workbencha na pierwszym pliku

Gotowe.




[Zmieniono 2011-05-11 15:58 GMT]
Collapse


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:40
Polish to English
+ ...
Trochę off topic May 11, 2011

Jeżeli klient "był zdziwiony, że w dokumencie znajdują się jakieś ukryte treści.", to ja bym zaczął od ustalenia z klientem, co zrobić z tymi polami tekstowymi: tłumaczyć, pozostawić bez tłumaczenia, usunąć.

Bez uzgodnienia nie ryzykowałbym tłumaczenia, bo co, jeżeli okaże się niepotrzebne i klient nie zechce zapłacić?


 
Grzegorz Gryc
Grzegorz Gryc  Identity Verified
Local time: 10:40
French to Polish
+ ...
Komentarze? May 12, 2011

Agnieszka Chojnacka wrote:

Przeszukałam forum (w j. polskim i angielskim), ale nie znalazłam rozwiązania problemu dotyczącego pojawiania się w TagEdytorze tekstu, który został ukryty w pliku Excel.

Posiadam wersję Excel 2007 i TagEditor 8.


Czy plik to XLS czy XLSX?
Filtr do XLSX jest skopany i ma mniej opcji, więc lepiej skonwertować do XLS, chociaż import jest wyraźnie wolniejszy.
Nie testowałem co prawda jeszcze ostatniego pakietu filtrów do Suite, który ledwo co SDL wypuścił, ale nie sądzę, żeby się coś drastycznie zmieniło.

Tłumaczę duży plik z kilkunastoma arkuszami w Excelu, z polami tekstowymi (dlatego wybrałam TagEditora) oraz jak się okazuje ukrytym tekstem. Całości pliku nawet TE nie chciał "przemielić".

To może trwać ekstremalnie długo, zwłaszcza jeśli masz pliki na dysku sieciowym.
Trados na plikach XLS był zawsze bardzo wolny.
http://www.proz.com/forum/sdl_trados_support/144580-ridiculous_studio_2009_performance_for_not_so_huge_excel_files.html
Ja duże konwersje po prostu puszczam na noc

Pomimo, iż fabrycznie, jak się domyślam, w ustawieniach filtra odznaczona była opcja "Translate content from hidden rows and columns" (mimo wszystko zamknęłam program i raz jeszcze utworzyłam nowy plik ttx), w TagEdytorze pojawia się tekst, którego nie widać w pliku xls.
Czy oprócz powyższej opcji należy zmienić inne ustawienia, aby tekst ten się nie pojawiał w ttx?

Jeśli to XLS, to spróbuj Translate comments w ustawieniach filtrów.

Jak Andrzej napisał, trzeba się spytać klienta, czy chce tłumaczyć komentarze, żeby nie było potem niespodzianek przy rozliczeniach.

I jeszcze jedna "głupia" sprawa.
Zobacz, czy przypadkiem nie ma tam tekstu, który ma ten sam kolor, co tło tzn. zaznacz wszystko i zmień kolor np. na czarny.
Nie uwierzysz, ale się zdarza.

Zdrówkot
GG


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:40
Polish to English
+ ...
kolory May 12, 2011

Grzegorz Gryc wrote:

I jeszcze jedna "głupia" sprawa.
Zobacz, czy przypadkiem nie ma tam tekstu, który ma ten sam kolor, co tło tzn. zaznacz wszystko i zmień kolor np. na czarny.
Nie uwierzysz, ale się zdarza.

Zdrówkot
GG

Potwierdzam. Kiedyś w Excelu miałem biały tekst na białym tle. Jak to się stało, autor nie wiedział.
Kolor można dać automatyczny.

AM


 
Agnieszka Chojnacka
Agnieszka Chojnacka
Poland
Local time: 10:40
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Status - bez zmian May 13, 2011

Odpowiadając od końca:

Zmiana koloru czcionki nie ujawniła żadnego ukrytego tekstu (to byłoby zbyt piękne).

Klienta interesuje tłumaczenie jedynie widocznego tekstu (dlatego chciałam całą resztę wyrzucić z pliku). Nie wymaga tłumaczenia w CAT, to ja chciałam sobie ułatwić pracę.

Problem występuje bez względu na to, czy zapisuję arkusz w pliku xls, czy xlsx.

Duże konwersje: problem nie polega na tym, że proces trwa długo.
... See more
Odpowiadając od końca:

Zmiana koloru czcionki nie ujawniła żadnego ukrytego tekstu (to byłoby zbyt piękne).

Klienta interesuje tłumaczenie jedynie widocznego tekstu (dlatego chciałam całą resztę wyrzucić z pliku). Nie wymaga tłumaczenia w CAT, to ja chciałam sobie ułatwić pracę.

Problem występuje bez względu na to, czy zapisuję arkusz w pliku xls, czy xlsx.

Duże konwersje: problem nie polega na tym, że proces trwa długo. Wyświetla się komunikat: (80005) Connection with server application error: Specified cast is not valid. (Czyli, jak rozumiem, plik jest zbyt duży i trzeba go podzielić).

Pocieszające jest jedynie to, że wygląda na to, iż cały ukryty tekst w TagEditorze występuje na początku pliku, tak więc zwyczajnie pominę te segmenty i będę uważnie śledzić tekst.

A najbardziej zdziwiłam się, gdy dziś próbowałam utworzyć plik ttx z ostatniego, również bardzo obszernego arkusza z polami tekstowymi. Ani TagEditor, ani Studio nie "widzą" pól tekstowych. Za to pewnie tekst ukryty widzą doskonale

Mam nadzieję, że dalej będzie łatwiej, bo jak na razie to zlecenie kosztowało mnie dzień migreny i przesunięcie terminu.

Dziękuję za wszystkie sugestie. Na pewno w przyszłości ułatwią mnie lub komuś innemu życie.

Pozdrawiam,
Agnieszka
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Problem z ukrytym tekstem w xls pojawiającym się w TagEditor






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »