Feb 26, 2013 11:33
11 yrs ago
6 viewers *
English term

equity finance

English to Polish Bus/Financial Finance (general)
W pytaniu z ankiety dot. warunków biznesowych.

(a) accessing international markets?
(b) accessing debt finance?
(c) accessing equity finance?

Bardzo dziękuję za pomoc.

Discussion

Wojciech Sztukowski Feb 26, 2013:
Oczywiście może dojść do dość sprzecznych sytuacji w których spółka zaciąga dług wobec właściciela i mamy finansowanie kapitałem obcym, albo decyduje się na sprzedaż nowo wyemitowanych akcji całkowicie "obcym ludziom", a mimo to mamy finansowanie kapitałem własnym.
Karol Kawczyński Feb 26, 2013:
http://www.csun.edu/~jpd45767/502/9 - Corporate Finance.pdf

There are two basic ways for a company to raise capital: equity and debt. Equity investors get ownership in the company but do not have a guaranteed return. Issuing stock is the most obvious way to raise funds using equity. Retained earnings (when the company uses its own earning to finance projects) are also an equity investment. With retained earnings, the company takes money that could have been returned to shareholders and uses it to fund capital projects. Effectively, it is using the shareholders money to fund these projects, increasing the value of their equity holdings. Because of this, we should think of both retained earnings and newly-issued shares as examples of equity financing.
Karol Kawczyński Feb 26, 2013:
http://zarzadzanie.abc.w.interia.pl/zarz finansami.htm

Finansowanie kapitałem własnym

Fundusze dostarczone przez pierwotnych właścicieli są źródłem finansowania nowego przedsiębiorstwa. Na tym etapie rozwoju większość przedsiębiorstw niezależnie od swojej wielkości, rejestruje się w formie spółki z.o.o celu uzyskania umowy własności osobistej. Tym samym uzyskują one dostęp do puli funduszy inwestycyjnych..

Trzy podstawowe rodzaje finansowania:

-akcje zwykłe, które emitowane są dla właścicieli

-akcje preferencyjne

-rezerwy tworzone z zysku nie rozdzielonego między akcjonariuszy.
Wojciech Sztukowski Feb 26, 2013:
Kapitały przedsiębiorstwa dzielimy na własne i obce. Emisja akcji/udziałów skutkuje zwiększeniem kapitału własnego.
asia20002 (asker) Feb 26, 2013:
Ale finansowanie poprzez emisję akcji a kapitałem własnym to nie to samo.
Wojciech Sztukowski Feb 26, 2013:
... To nie będzie finansowanie dłużne. To będzie finansowanie przez emisję akcji/udziałów/kapitałem własnym/własne.
asia20002 (asker) Feb 26, 2013:
To nie będzie finansowanie dłużne/ poprzez emisję akcji?
W pytaniu chodzi o zewnętrzne warunki biznesowe.
http://www.investopedia.com/terms/e/equityfinancing.asp#axzz...

Proposed translations

+1
5 mins
Selected

finansowanie kapitałem własnym

debt finance - finansowanie kapitałem obcym

http://www.skarbiec.biz/finansowanie/03_01_2012_dotacje.htm

FINANSOWANIE KAPITAŁEM WŁASNYM I OBCYM

Trafne decyzje podejmowane w procesie zarządzania finansowaniem przedsiębiorstwa wymagają znajomości przez zarządzających oraz doradców podstawowych cech i funkcji kapitału. Charakterystyka kapitału przebiega w oparciu o różne kryteria podziałów. Za najbardziej doniosły należy uznać podział ze względu na kryterium własności kapitału. W oparciu o ten podział rozróżniamy więc kapitał własny oraz kapitał obcy. Kapitałem własnym jest kapitał właścicieli przedsiębiorstwa, zaś kapitałem obcym będą wierzytelności podmiotów finansujących przedsiębiorstwo.

Formą pośrednią, pomiędzy kapitałem własnym a kapitałem obcym jest kapitał mieszany tzw. hybrydowy, który posiada cechy zarówno kapitału własnego jak i obcego. Do tego rodzaju kapitału możemy zaliczyć np. obligacje zamienne. Wspomniany wyżej podział na kapitał własny i obcy ma w praktyce istotne znaczenie, ponieważ każdy rodzaj kapitału implikuje odmienne prawa i obowiązki dla swoich właścicieli. Spółki decydujące się na finansowanie kapitałem własnym, muszą zdawać sobie sprawę z faktu, iż zasadniczą cechą tego kapitału są władcze uprawnienia właściciela wobec przedsiębiorstwa w którym kapitał ten jest zaangażowany.

Z nich wynikają prawa do podejmowania decyzji zarówno o charakterze bieżącym, jak i mających znaczenie strategiczne w dalszym rozwoju przedsiębiorstwa. Ponadto są to również prawa do informacji o stanie przedsiębiorstwa, jego finansach czy polityce handlowej. Kapitał własny daje właścicielowi prawo do udziału w zyskach, ale także niesie ryzyko wystąpienia straty, a w przypadku spółek osobowych ryzyko to rozciąga się na cały majątek właściciela. Należy także dodać, że istotną cechą kapitału własnego jest brak jego oprocentowania, co nie znaczy że nie można mówić o koszcie kapitału własnego, który przejawia się jako koszt alternatywny (możliwość zainwestowania w innego rodzaju przedsięwzięcie).

Kapitał własny jest długoterminowo związany z przedsiębiorstwem, posiada dużą elastyczność pod względem możliwości jego wykorzystania. W odróżnieniu od kapitału obcego który musi zostać wykorzystany zgodnie z umową zawartą z wierzycielem. Kapitał własny nie generuje także bieżących kosztów w postaci odprowadzanych odsetek. W Polsce kapitał własny ma bardzo duże znaczenie w finansowaniu działalności przedsiębiorstw. Jak wynika ze statystyk ta forma finansowania jest dominująca w ponad 50% przedsiębiorstw. Niestety nie wynika to z dobrej kondycji finansowej polskich przedsiębiorstw, ale ze zbyt małej dostępności kapitału obcego, co w efekcie często hamuje możliwości ich rozwoju.
Peer comment(s):

agree Roman Kozierkiewicz : Dictionary of Finance Terms for Professionals
21 mins
Dziękuję :)
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "Dziękuję."
2 mins

finansowanie własne

W przeciwieństwie do zaciągania długów.
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search