Glossary entry

English term or phrase:

World adapter

Polish translation:

adapter uniwersalny, naczepa wyposażona w specjalne lift adaptery (przedni i tylni)

Added to glossary by Rafal Piotrowski
Apr 16, 2022 18:30
2 yrs ago
13 viewers *
English term

World adapter

English to Polish Tech/Engineering Transport / Transportation / Shipping Transport wielkogabarytowy
Jest to jednostka transportowa (przyczepa/naczepa), chodzi o przewóz elementów farm wiatrowych. Kiedyś pamiętałem, ale niestety wyleciało z głowy.


Z góry dzięki :)

Discussion

Rafal Piotrowski (asker) Apr 16, 2022:
W moim dokumencie to jest bez kontekstu (transport using world adapters/by truck/by rail/by vessel, i tyle), ale w Sieci jest coś takiego:

In the road transport business, so-called world adapter trailers are used for the transport of wind turbine tower sections. Typically, world adapter trailers have long axles that occupy a lot of space in front of and behind the wind turbine tower section when the latter are loaded on board a ship. This place is "dead space" for shipping companies, as it represents a waste of potential income as fewer wind turbine tower sections can be loaded onto the ship.

Proposed translations

58 mins
Selected

adapter uniwersalny, naczepa wyposażona w specjalne lift adaptery (przedni i tylni)

Występuje bardzo duża różnorodność przyczep. Wśród przyczep uniwersalnych coraz
częściej spotyka się przyczepy centralnoosiowe o jednej, dwóch i trzech osiach jezdnych.
Z uwagi na przystosowanie nadwozi do wykonywania zadań spedycyjno-transportowych
rozróżnia się przyczepy:
• skrzyniowe i kurtynowe (uniwersalne),
• furgonowe o sztywnej, zamkniętej skrzyni ładunkowej (w tym także izotermiczne),
• platformowe,
• zbiornikowe (cysterny i silosy),
• do przewozu kontenerów,
• samowyładowcze,
• specjalizowane.

https://www.wkl.com.pl/fragmenty_ksiazek/1469_organizacja_tr...

Transport wież

Do transportu elementów wieży wykorzystywane są naczepy modułowe ze specjalnymi adapterami, naczepy niskopodwoziowe do przewozu rur lub specjalne naczepy do transportu wież elektrowni. Do przewozu dolnej części wieży o największej średnicy dochodzącej nawet do 7 m wykorzystywana jest naczepa wyposażona w specjalne lift adaptery (przedni i tylni).

Rys. Dwa przykłady naczep wieloosiowych do transportu elementów turbin o wadze: górna – do 100 ton, dolna do 180 ton. (Windenergy)

Każdy z tych adapterów ma zdolność podniesienia ładunku na wysokość 2,2 m, co ułatwia przejazd przez ronda i wąskie zakręty na zjazdach z autostrad, gdzie przewożony ładunek często musi omijać niskie przeszkody. Hydrauliczne adaptery pozwalają podnieść ładunek bez użycia dźwigu, co jest kolejną funkcjonalnością przydatną przy tego typu ładunkach. Dodatkową pozytywną cechą jest osadzenie adapterów na wózkach lub naczepach modułowych przez obrotnicę. Tylne wózki takich zestawów posiadają osie skrętne nawet do 80 stopni.
http://instsani.pl/technik-urzadzen-i-systemow-energetyki-od...
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "Dziękuję :)"
59 mins

adapter rurowy

Aby sprostać zwiększonym wymogom dotyczącym wysokości, masy i bezpieczeństwa podczas transportu najcięższych i obszerniejszych elementów wieży, firma wykorzystuje udoskonalone adaptery rurowe Goldhofer RA 2-110. Dzięki takiemu połączeniu firma Schwandner spełnia surowe wymagania w zakresie bezpieczeństwa dla transportu elementów wieży, stawiane przez największego na świecie producenta turbin – duński Vestas Wind Energy. Adaptery rurowe typu RA 2-110 mogą służyć do transportu sekcji wież o maksymalnej wadze 110 t i średnicy do 6,8 m. Dodatkową ładowność uzyskuje się dzięki zastosowaniu wózka dolly z 4 osiami wahadłowymi jako przedniego podwozia. Jako tylne podwozie zastosowano wzmocnione moduły typu THP/SL-S (285).
https://samochody-specjalne.pl/wp-content/uploads/2021/12/xS...
https://samochody-specjalne.pl/2021/12/24/rozwiazania-goldho...
Something went wrong...

Reference comments

41 mins
Reference:

Transport ponadgabarytowy turbin wiatrowych ma miejsce, jeżeli miary całkowite przewożonych ładunków, wraz z zestawem transportowym, przekraczają dopuszczalne wielkości określone w przepisach prawnych, tj.:
• długość 16,5 m
• szerokość 2,5 m
• wysokość 4 m
• ciężar całkowity 42 t
• dopuszczalny nacisk na oś - zależne od rodzaju drogi

Śledząc gabaryty elementów pokazanych w tabeli, można stwierdzić, iż składowe elektrowni wiatrowych należą do grupy ładunków ponadgabarytowych, w związku z tym potrzebują one specjalnych jednostek transportowych oraz określonych technik przeładunkowych.

Najpowszechniejszą metodą transportu takich elementów jest transport drogowy. Taki transport wymaga dróg o odpowiednich parametrach. Według polskich przepisów na większości dróg krajowych mogą poruszać się pojazdy członowe o masie całkowitej do 42 t i obciążeniu na oś pojedynczą do 10 t. Długość takiego pojazdu nie może przekraczać 16,5 m, wysokość 4,00 m, szerokość natomiast 2,55 m.

Wymogi dotyczące sprzętu

Do transportu tak dużych elementów stosuje się ciągniki siodłowe, które cechują się odpowiednią mocą, momentem obrotowym oraz konstrukcją siodła. Ponadto mosty napędowe ciągnika wyposażone są w zwolnice. Zwykle, ze względu na dogodne rozłożenie siły napędowej i nacisków na osie, dominują konstrukcje trzy- lub czteroosiowe.
Naczepy stosowane w transporcie składowych elektrowni to konstrukcje niskopodwoziowe, które umożliwiają wyjazd przewożonego elementu z punku załadunku, szybki i bezpieczny przerzut oraz wyładunek jak najbliżej miejsca późniejszej eksploatacji.
Maksymalna długość pociągu drogowego wynosi 52 m, a wymagana wysokość skrajni to 5,50 m. Maksymalny ciężar pojedynczego pojazdu wynosi około 165 t, maksymalny nacisk na oś to 16 t.

Główne problemy dotyczące transportu elementów elektrowni wiatrowych
Pomimo niedostatecznego stanu dróg bardzo trudne jest uzyskać niezbędne pozwolenia na przejazd elementów elektrowni. Czasochłonne procedury ustalenia trasy przejazdu oraz ustalenie jego warunków powoduje, że szacunkowy czas otrzymania niezbędnych zezwoleń na jeden transport (np. transport gondoli) trawa około dwa miesiące. Również dużym problemem są wysokie koszty związane z uzyskiwaniem zezwolenia. Koszty tworzą przede wszystkim ekspertyzy mostowe oraz nośności dróg. Ekspertyzy takie trzeba odnawiać co trzy miesiące, co w przypadku realizacji dużych inwestycji staje się uciążliwe - transport jednej kompletnej elektrowni wiatrowej (sekcje wieży, płaty wirnika, piasta, gondola i osprzęt) odbywa się w 10 częściach. Kosztowne i dużym problemem jest czasowe dostosowanie rond, usuwanie przeszkód pionowych i poziomych, a w szczególności dostosowanie dróg powiatowych dla transportu ponadgabarytowego o naciskach na oś przekraczających dopuszczalne 8 t.
https://globenergia.pl/problemy-podczas-transportu-elementow...
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search