Glossary entry

English term or phrase:

re-value upwards

Polish translation:

zaktualizować wycenę, zwiększając wartość

Added to glossary by EnglishDirect
Oct 9, 2021 06:23
2 yrs ago
12 viewers *
English term

re-value upwards

English to Polish Bus/Financial Accounting
In most English-speaking countries it is often accepted practice to offset unrealized gains from unrealized losses, or to ***re-value long term assets upwards***, provided sufficient proof of the current value can be shown.

Proposed translations

+2
55 mins
Selected

zaktualizować wycenę, zwiększając wartość

https://mksiegowa.pl/www/pl/aktualizacja-wyceny

Co to jest aktualizacja wyceny?
Przepisy Ustawy o rachunkowości (UoR) oraz innych aktów prawnych implikują konieczność aktualizacji wyceny środków trwałych rozumianej, jako korekt, których celem jest doprowadzenie tych aktywów do wartości najbardziej prawdopodobnej na określony moment. Aktualizacja wyceny środków trwałych może sprowadzać się do:

obniżenia ich wartości, jeżeli np. nie spełniają już wymogów definicji aktywów;
podwyższenia ich wartości na podstawie odrębnych przepisów.

--------------------------------------------------
Note added at 3 hrs (2021-10-09 09:33:14 GMT)
--------------------------------------------------

albo krócej "zwiększenie/podniesienie wyceny"
Peer comment(s):

agree Adrian MM. : revaluation otherwise implies upwards on paper only rather than downwards, and often as a scam or con trick to inflate the value of the company or partnership business https://en.wikipedia.org/wiki/Investors_Overseas_Service
2 hrs
agree Frank Szmulowicz, Ph. D.
3 hrs
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "That's what I felt. Thanks!"
2 days 3 hrs

zrewaluować w górę

,,ponownie wycenić" - za długie
Something went wrong...
4 hrs

przeszacować wartość (...) w górę

przeszacować wartość (środków trwałych/aktywów) w górę

--------------------------------------------------
Note added at 4 hrs (2021-10-09 11:23:41 GMT)
--------------------------------------------------

O ile wiem ustawa o rachunkowości zabrania przeszacowywania wartości środków trwałych w górę. Ale w międzynarodowych standardach MSR/MSSF dopuszczalne jest okresowe przeszacowywanie środków trwałych wg wartości rynkowych i może to być w górę.

--------------------------------------------------
Note added at 3 days 6 hrs (2021-10-12 12:53:14 GMT)
--------------------------------------------------

niedopuszczalne w świetle polskiego prawa bilansowego przeszacowanie środków trwałych „w górę”

Według art. 28 ust. 7 UoR dopuszczalny jest jedynie odpis z tytułu utraty wartości środka trwałego. Jest to związane z art. 7 ust. 1 UoR, zgodnie z którym poszczególne składniki aktywów i pasywów wycenia się przy zastosowaniu rzeczywiście poniesionych na ich nabycie (wytworzenie) cen (kosztów) i z zachowaniem zasady ostrożności. Dlatego przedsiębiorcy bardzo często korzystają z operatu szacunkowego rzeczoznawcy. Gdy wartość rynkowa przekracza wartość księgową, nie dokonuje się żadnych zapisów w księgach. Przeszacowania (według art. 28 ust. 1 pkt 1 UoR) można dokonać tylko w przypadku tzw. urzędowego przeszacowania środków trwałych na podstawie odrębnych przepisów.

W tym zakresie MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe proponuje bardziej elastyczne podejście. Zgodnie z § 29 MSR 16 jednostka dokonuje wyboru zasady (polityki) rachunkowości dotyczącej sposobu wyceny opartego albo na cenie nabycia lub koszcie wytworzenia (według § 30 MSR 16) albo na wartości przeszacowanej (według § 31 MSR 16). Przeszacowań dokonuje się na tyle regularnie, by wartość bilansowa nie różniła się w sposób istotny od wartości, która zostałaby ustalona przy zastosowaniu wartości godziwej na dzień bilansowy.

Wartość godziwą gruntów oraz budynków ustala się zazwyczaj na podstawie wyceny opartej na ewidencji transakcji rynkowych, dokonywanej zwyczajowo przez profesjonalnych rzeczoznawców. Wartość godziwą maszyn i urządzeń stanowi na ogół ich wartość rynkowa ustalona na podstawie wyceny rzeczoznawców (§ 32 MSR 16). W obrębie MSR//MSSF dopuszczalne jest zatem przeszacowanie wartości środków trwałych „w górę”.
https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/biuletyn-podatki-i-rachu...
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search