Glossary entry

English term or phrase:

high harm

Polish translation:

wysoki stopień szkodliwości (ang. high harm)

Added to glossary by Frank Szmulowicz, Ph. D.
May 8, 2021 10:29
3 yrs ago
25 viewers *
English term

high harm

English to Polish Law/Patents Law (general)
Tłumaczę ankietę dla pokrzywdzonych w wyniku przestępstw "high harm". Samo pojęcie nie jest wytłumaczone w ankiecie i właściwie się niej nie pojawia poza tytułem "High Harm Survey".
Znalazłam taką definicję, która pokrywa się z treścią ankiety:

High harm crimes are made up of serious sexual offences, domestic abuse involving violence, child abuse and hate crime.
Change log

May 13, 2021 10:49: Frank Szmulowicz, Ph. D. Created KOG entry

Discussion

Jacek Rogala (X) May 15, 2021:
Krytyka wad merytorycznych i jezykowych, zwłaszcza ewidentnie wadliwych - polegających na wadliwej ocenie odpowiedzi (E. Dąbrowska - to dopiero jest złośliwość, ale przypowieść o źdźble i belce. oczywiście nie działa) oraz zwracanie uwagi na rzadkie, na szczescie, "pożyczanie" wczesniej/szybciej postawionych koncepcji brzmienia - to jest brak poszanowania?!

Ewa Dabrowska (asker) May 15, 2021:
Ja również apelowałam do Jacka Rogali, aby zmienił ton swoich wypowiedzi, bo mają złośliwy i personalny wydźwięk, ale bezskutecznie.
mike23 May 15, 2021:
Przykro mi, ale milczeć nie mogę, bo się na to nie zgadzam. Dotknąłeś mnie niedawno do żywego, a przy okazji Franka, Geopieta i wszystkich tych, którzy musieli się temu przyglądać. Nikt nie neguje wkładu, który każdy z nas wnosi na to forum, także ty. Każda wypowiedź w temacie, twoja czy innej osoby, jest cenna i z pewnością pomocna. Chodzi tylko o to, abyśmy szanowali się nawzajem podczas dyskusji, nie obrażali innych. Tylko tyle, tak jak z resztą przewiduje regulamin. Tyle z mojej strony, życzę wszystkim miłego wieczoru.
Jacek Rogala (X) May 14, 2021:
To co tu przytaczasz jest różne od interpretacji pytajacej.

Przypomniał mi się, bodaj niedawno tutaj postawiony kontekst z problemem -- uznania bandziorów za niewinnych, bo złomotali kogoś nocą, bez światła oświetlającego zdarzenie :D

Przy okazji - jesli to nie tajemnica - czy Ty jestes prawnikiem, mike23?

mike23 May 14, 2021:
Innymi słowy, jeśli dany czyn zabroniony znalazł się w KK to znaczy, że jest on przynajmniej w minimalnym stopniu szkodliwy społecznie, niezależnie czy jest to znęcanie się z zaciszu domowym, jakieś przestępstwo w internecie czy napaść z bronią w ręku w miejscu publicznym. Oczywiście odnoszę się do prawa polskiego. Być może w UK definicje "szkodliwości społecznej czynu" są inne.
mike23 May 14, 2021:
Odnośnie polskich przepisów:

Każdy czyn zabroniony przez przepis prawny z założenia posiada przynajmniej w minimalnym stopniu cechy społecznej szkodliwości. Czyli jeśli, np. kodeks karny penalizuje przemoc domową w art 207, to oznacza, że jest to czyn szkodliwy społecznie.
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-kar...
https://pk.gov.pl/wp-content/uploads/2015/03/d5a1181b43c8282...
https://wpia.uwm.edu.pl/czasopisma/sites/default/files/uploa...

Ustalenie stopnia społecznej szkodliwości czynu jest niezbędne w każdym przypadku badania odpowiedzialności karnej. Stosownie do art. 1 § 2 k.k. dopiero wyższy niż znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu stanowi warunek konieczny do uznania danego czynu za przestępstwo.
Jacek Rogala (X) May 14, 2021:
czyli wada kontekstu, bo w przeciwnym razie, w UK: 1) serious sexual offence -- to nie jest przestępstwo popełnione ze szczególnym okrucieństwem;
2) tylko pobicia w rodzine wchodzą w skład pojecia "high harm".

Ewa Dabrowska (asker) May 14, 2021:
mike23 i inni: zauważcie proszę, że te przestępstwa wymienione to nie są przestępstwa, które można by określić za uciążliwe społecznie lub popełnione ze szczególnym okrucieństwem (tzn. nie muszą być). Nie ma na tej liście np. sprzedaży narkotyków, włamań, pobić (za wyjątkiem w rodzinie), zabójstw, porwań itp. Jest to lista określonych typów przestępstw, w których odsetek zgłaszania spraw i doprowadzenia do skazania był stosunkowo mały, a że mogą być one poważne, stawia się na nie większy nacisk (aby wspierać pokrzywdzonych w zgłaszaniu i niewycofywaniu zgłoszeń). Nie jest to termin prawny w sensie legislacyjny. Jest to bardziej operacyjny termin, którym od niedawna posługuje się policja (określając swoje priorytety działań).
mike23 May 14, 2021:
Art. 115. Stopień społecznej szkodliwości

§ 2. Przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości czynu sąd bierze pod uwagę rodzaj i charakter naruszonego dobra, rozmiary wyrządzonej lub grożącej szkody, sposób i okoliczności popełnienia czynu, wagę naruszonych przez sprawcę obowiązków, jak również postać zamiaru, motywację sprawcy, rodzaj naruszonych reguł ostrożności i stopień ich naruszenia.
https://lexlege.pl/kk/art-115-2/
mike23 May 14, 2021:
Wykładnia językowa pojęcia „społeczna szkodliwość czynu” pozwala przyjąć, że chodzi tutaj o cechę czynu wyrażającą się w naruszeniu lub możliwości naruszenia dobra prawnego, interesu jednostki lub całego społeczeństwa. Społeczna szkodliwość wiąże się z wyrządzeniem szkody, krzywdy, a więc z negatywnymi następstwami czynu, które dotykają jedną lub więcej osób. Charakter szkody bywa różny: materialny, fizyczny lub niematerialny, psychiczny, duchowy.
...
Pojęcie społecznej szkodliwości jako podstawowe kryterium kryminalizacji powinno być wskazówką dla ustawodawcy przy stanowieniu nowych lub rezygnacji z istniejących typów przestępstw7. Skoro ma to być podstawowe kryterium kryminalizacji, trzeba jasno określić zakres znaczeniowy społecznej szkodliwości, służy temu art. 115 § 2 k.k.
...
https://pk.gov.pl/wp-content/uploads/2015/03/d5a1181b43c8282...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Społeczna_szkodliwość_czynu
mike23 May 14, 2021:
Ustalenie stopnia społecznej szkodliwości czynu jest niezbędne w każdym
przypadku badania odpowiedzialności karnej. Stosownie do art. 1 § 2 k.k. dopiero wyższy niż znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu stanowi
warunek konieczny do uznania danego czynu za przestępstwo (reguła nullum
crimen sine damno sociali magis quam minimo). Natomiast w art. 115 § 2 k.k.
wymieniono faktory, które należy brać pod uwagę przy badaniu stopnia społecznej szkodliwości konkretnego czynu.
https://www.czpk.pl/dokumenty/zeszyty/2016/zeszyt2/Kusion_20...

Społeczna szkodliwość czynu – jeden z podstawowych elementów dogmatycznej struktury przestępstwa oznaczający, iż dany czyn jest społecznie niepożądany (karygodny).
...
Społeczna szkodliwość czynu jest stopniowalna, a ocena jej stopnia należy do sądu. Aby mówić o przestępstwie, społeczna szkodliwość musi być większa niż znikoma (nullum crimen sine damno sociali magis quam minimo – nie ma przestępstwa bez społecznej szkodliwości w stopniu większym od znikomego, co wyraża art. 1 § 2 k.k.). Brak jednak wyraźnych wskazówek, w jaki sposób stopniować społeczną szkodliwość. Sąd powinien uwzględnić (art. 115 § 2 k.k.)
Jacek Rogala (X) May 13, 2021:
Najczęstsze mówienie to nie praktyka polskiego systemu prawnego, a wynik zachowanej nomenklatury, zdawkowo reformowanego po 1989 r. polskiego systemu prawa (powszechna własność osobista w PRL była na cenzurowanym legislacji).
W tym sensie - jak tu nazwano - szkodliwość osobista (NB. nie wiadomo, kto szkodzi) nie jest przejawem szkodzenia społeczeństwu jako takiemu.
W przeciwnym razie - należałoby uznać, że pojęcie z kontekstu dotyczy krzywd na całym społeczeństwie, dotykanym boleśnie - cytuję - serious sexual offences, domestic abuse involving violence, child abuse and hate crime.

Jacek Rogala (X) May 8, 2021:
@Ewa W tym wątku, rozmawiam personalnie tylko z Frankiem i nie widzę w tej konwersacji zaczepek, ale OK -- nie bede zabierał w ogóle głosu w stawianych na portalu pytaniach przez Ciebie, choć dziwi mnie Twoja nadwrażliwość.
Co do obsaerwacji mnie przez Ciebie - jestem zaszczycony, bo w jakimś sensie interesuje Cię merytorycznie, co mam do powiedzenia.
I, wybacz - to co wadliwie nazywasz zaczepkami, jest oceną niepoprawnie moim zdaniem uzytych terminów lub wskazaniem poprawności w sieci.
Za wczesnie na wystawianie mnie poza nawias pomocnych uzytkowników portalu.

Jacek Rogala (X) May 8, 2021:
Thanks, Frank. A "wysoki stopień szkodliwości" exists very strongly in both Polish reality and before courts in Poland.
I was rather wondering if the "wysoki stopień szkodliwości" stands for wider meaning than the one presented in the asker's context, but on the other hand, perhaps may as well cover this context.

Ewa Dabrowska (asker) May 8, 2021:
@Jacek proszę cię o stonowanie swoich uwag, ponieważ wiele z nich, które obserwuję od kilku tygodni brzmi jak zaczepki, co jest nie na miejscu; wspieramy się tutaj, a nie atakujemy; są tu też formy wyrażania swojej opinii bez personalnych uwag;
@Jacek: I was mostly referring to my own answer, since wysoki stopień szkodliwości by itself does not appear to exist in Polish law; however, wysoki stopień szkodliwości społecznej refers to specific crimes other than those covered by "high harm." That is why I stopped at wysoki stopień szkodliwości and added (high harm) so that people can refer to the original term.
Jacek Rogala (X) May 8, 2021:
Frank It is not one-to-one correspondence between the English and Polish law, but the legal and linguistic logic worldwide, and as such covers the asker's context, and it is not going beyond this context.

Anyway, you've cited Polish solutions, accordingly, and no worries, I won't be surely awarded for my answer here. Bet?

geopiet May 8, 2021:
przestępstwa .... „poważne” ... ?


---


Przykładowo, za poważne przestępstwa uznaje się przypadki przemocy seksualnej wobec dzieci, młodzieży, znęcanie się, napad rabunkowy, lichwiarstwo, zabójstwo, umyślne spowodowanie obrażeń ciała, które mogą być wyleczone w terminie powyżej 20 dni. - https://www.gov.pl/attachment/7189e138-de35-4d55-b773-e8b7b9... - page 9

Proposed translations

+1
1 hr
Selected

wysoki stopień szkodliwości (high harm)

There may not be a one-to-one correspondence between the English and Polish law in the definition of high harm. The Polish law does recognize wysoki stopień szkodliwości społecznej, but it carries its own definitions.


ccccccc
Przestępstwem (crime lub criminal offence) jest czyn człowieka zabroniony przez ustawę pod groźbą (penalty) kary jako zbrodnia (serious crime lub felony) lub występek (misdemeanour). Do uznania danego czynu za przestępstwo dochodzi w przypadku gdy, jako działanie (action) lub zaniechanie (omission to act), przedmiotowy czyn jest również:
▶ bezprawny (unlawful),
▶ zawiniony (culpable), zgodnie z łacińską paremią: nullum crimen sine culpa – nie ma przestępstwa bez winy (no crime without fault),
▶ społecznie szkodliwy (socially harmful) w stopniu wyższym niż znikomy (negligible).
https://pdf.helion.pl/e_0egq/e_0egq.pdf

cccccc

teoria społecznie niebezpiecznego (szkodliwego) przyczynienia się

. W Polskim Kodeksie karnym musi mieć on cechę działania rozumianego jako społecznie niebezpieczne w stopniu wyższym niż znikomy. Zaniechanie sankcjonowane jest bowiem wyłącznie w przypadkach gwarantów nienastąpienia skutku. Na skutek składa się z góry nieokreślona liczba różnorodnych obiektywnych warunków (miejsce, czas, sytuacja, środki). Jednak znaczenie ma tylko to, czy zachowanie się człowieka było na tyle istotne (znaczne), iż można powiedzieć, że spowodował on skutek w tych określonych warunkach. Kryterium związku przyczynowego w prawie karnym trzeba poszukiwać w tym, czy zachowanie się człowieka odpowiadało określonemu w ustawie sposobowi powodowania skutku (sformułowania w jaki sposób „zabija”, „niszczy”, „pozostawia w położeniu” itd.). Cecha sprawstwa jest zatem wnioskiem o istnieniu związku przyczynowego, zaś społeczne niebezpieczeństwo stanowi stopniowalne kryterium materialnej treści przestępstwa zarówno skutkowego (materialnego), bezskutkowego (formalnego), czy tylko usiłowania przestępstwa.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przestępstwo
Peer comment(s):

agree mike23
5 days
Dziękuję Michale. Serdecznie pozdrawiam.
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "W polskim języku najczęściej mówi się o szkodliwości społecznej, ale w tym wypadku jest to raczej szkodliwość osobista, choć nie jest to utarty termin prawny. Dziękuję."
18 mins

przestępstwo ze szczególnym udręczeniem/okrucieństwem

.

--------------------------------------------------
Note added at 19 mins (2021-05-08 10:48:45 GMT)
--------------------------------------------------

taka propozycja, jeśli wejść oddaniem na grunt polskiego prawa

--------------------------------------------------
Note added at 23 mins (2021-05-08 10:52:56 GMT)
--------------------------------------------------

http://www.zielona-gora.po.gov.pl/magazyn/upload/lektury_ele...

https://www.google.com/?q=przestępstwo ze szczególnym okruci...

--------------------------------------------------
Note added at 27 mins (2021-05-08 10:56:32 GMT)
--------------------------------------------------

poprawka linku z wyszukiwania GOOGLE, przepraszam:

https://www.google.com/search?q=przestępstwo ze szczególnym ...
Something went wrong...

Reference comments

21 hrs
Reference:

High Harm Crimes

Recorded Offences of High Harm Crime

Domestic abuse
Sexual offences
Hate crime
Knife crime
Gun crime

https://www.london.gov.uk/sites/default/files/mopac_q3_2020-...

The priorities for all Boroughs will also include mandatory high-harm crimes: sexual violence, domestic abuse, child sexual exploitation, weapon-based crime and hate crime.
...
Mandatory high harm crimes Sexual violence, Domestic abuse, Child Sexual Exploitation (CSE), Weapon based crime, Hate crime.

...
MOPAC high harm crimes: Drug crime: Drug crime is possession, consumption, supply of or the intent to supply illegal drugs.
...
MOPAC high harm crimes: Gang Flagged offences
https://www2.harrow.gov.uk/documents/s150971/2018 Strategic ...

--------------------------------------------------
Note added at 21 hrs (2021-05-09 07:52:08 GMT)
--------------------------------------------------

‘high harm’ offences -including domestic abuse(DA), rape and serious sexual offences
https://mycouncil.surreycc.gov.uk/documents/s73449/Item 7 - ...

high harm - offences such as homicide and knife crime
https://www.bbc.com/news/uk-40665733

high harm offences like knife crime, gun crime and homicide.
https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/...

--------------------------------------------------
Note added at 5 days (2021-05-13 17:47:05 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

‘High harm’ cases are defined as those involving individuals whose conduct results in ‘significant adverse impact, whether physical, emotional or financial, upon individuals or the wider community’
https://journals.sagepub.com/eprint/ZwU59fyq6btGWE4ZvvMc/ful...
https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/136248061984190...

A high harm individual is defined as someone who is responsible for a large volume of crime or is wanted for serious crime and deemed to be a threat to the public. Further guidance released in 2017 outlined that foreign national offenders are considered to be high harm ‘where their conduct incurs significant adverse impact, whether physical, emotional or financial, upon individuals or the wider community’
https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/13624806198508...
Note from asker:
dziękuję
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search