Feb 20, 2013 15:19
11 yrs ago
English term

primary efficient cause

English to Hungarian Social Sciences Philosophy
The Church reminds all who attempt to assert the predominance of technology, thereby reducing man to a product or a means of production, that man is the subject of work, since in the divine plan work is for man and not man for work. For the same reason, she also opposes the claims of capitalism, proclaiming the principle of the priority of labor over capital, since human labor is always a #primary efficient cause#, while capital, the whole collection of means of production, remains a mere instrument or instrumental cause of the process of production.

Van rá rengeteg találat, rémlik, hogy a causa prima körül forog a dolog, de a pontos magyar megfelelője kellene nekem.

Discussion

Attila Bielik Feb 20, 2013:
Igazad van Balázs! Nem vettem figyelembe a szövegkörnyezetet, mea culpa:)
Balázs Sudár Feb 20, 2013:
Szia Attila! formai ok (causa formalis). Egy tárgy formája szerint határozódik meg: például egy ház a terve szerint.
cél ok (causa finalis). Arisztotelész teleológiai alapgondolata szerint semmi sem történik cél nélkül: a háznál például ilyen az időjárás elleni védelem.
ható ok (causa efficiens). Minden fejlődésnek szüksége van egy olyan motorra, amely előrehajtja: a háznál ez az építőmunkások munkája.
anyagi ok (causa materialis). Minden tárgy anyagból áll: a ház esetében ilyenek a téglák, a gerendák stb.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Arisztotelész_metafizikája
Attila Bielik Feb 20, 2013:
Szia Balázs! ezt most nem értem....
Balázs Sudár Feb 20, 2013:
Arisztotelésznél 4 ok van, az anyagi, a formai, a létrehozó- és a célok. A meghatározásba az "elsődleges" nem tartozik bele, az a mondatból jön.
Attila Bielik Feb 20, 2013:
ízlelgetve az eddigi két választ... nem lehetséges, hogy az "ok" elé ezen szavak feleslegesek (kiváltó/létrehozó) a magyarban? nekem ezek jobban tetszenek: "elsődleges ok", legfőbb ok"....

Proposed translations

+1
9 mins
Selected

elsődleges létrehozó ok

Arisztotelész Metafizikájában (causa efficiens)
Peer comment(s):

agree Andras Mohay (X) : vagy másként: hatóok
24 mins
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "köszönöm! "
4 mins

legfőbb kiváltó ok

legfőbb kiváltó ok
Something went wrong...
11 hrs

elsődleges létesítő ok (avagy hatóok, causa efficiens)

Amennyiben az arisztotelészi oksági tannal vagy a létesítő oksággal van összefüggésben, filozófiai tárgyú cikkben az elsődleges létesítő ok magyar megfelelőt javaslom (úgy látom, ez a forrásszöveged besorolása - ha mégsem, akkor nincs jobb ötletem..)

Részlet a "Létesítő okság" c. értekezésből:

"31.6. A létezők oksági összefüggése
Bármilyen létrétegben vizsgáljuk a létezőket, azt tapasztaljuk, hogy nem egymástól független magányos szigetek módjára léteznek, hanem bonyolult és sokoldalú kölcsönhatásban állnak egymással. E kölcsönhatások egyik fajtája az okság.

1. AZ OKOKAT FÜRKÉSZŐ EMBER
Az ember ősidők óta keresi a jelenségek okát. Életének titokzatos eseményeire már a mítoszokat alkotó ember is oksági magyarázatot keresett, de ezek a magyarázatok még csak burkoltan, utalásszerűen fejeződtek ki a mítoszok szimbólumaiban. A filozófiai és a szabatos fogalmi gondolkodás fejlődésével azután egyre céltudatosabbá és körültekintőbbé vált az okokat kereső emberi törekvés.
Az ókori gondolkodást kevés kivételtől eltekintve az a szemlélet jellemezte, amelyet Marcus Tullius Cicero (106-43) így fogalmazott meg: „nincs szégyenletesebb, mint valamilyen változásról azt mondani, hogy ok nélkül történik” (De finibus bonorum et malorum, I,6.). Az ok (görögül: aitia vagy aition) kifejezés Arisztotelész szerint négy értelemben használatos: „ok először is az, amiből mint 'létrejött dologban' meglevőből lesz valami tárgy. Így az érc oka a szobornak, az ezüst a belőle készült csészének... Egy másik értelemben ok a forma és az őskép... Továbbá oknak mondjuk, ami a változásnak vagy a nyugalomnak az első kezdőpontja; így például ok a tanácsadó, az atya oka gyermekének és általában a létrehozó oka a létrehozottnak, a változást előidéző a változónak. Aztán ok a cél is, azaz aminek céljából van valami” (Metaphüszika, 1013 a). Ez a négyes oksági szemlélet eléggé elterjedt az ókorban, és átkerült a középkori
filozófiai rendszerekbe is. Ennek megfelelően a skolasztikusok is általában négy okot különböztettek meg, amelyek a következők:
- anyagi ok (lat. causa materialis),
- formai ok (lat. causa formalis),
- létesítő vagy hatóok (lat. causa efficiens) és
- célok (lat. causa finalis).
Emellett megkülönböztették a természetes hatóokokat (lat. causae secundae) és az elsődleges okként (lat. causa prima) működő Istent."
http://www.scribd.com/doc/89638308/19/A-LETESITŐ-OKSAG

Részlet Turay Alfréd: "Istent kereső filozófusok" c. írásából:
"3.
A LÉTESÍTŐ OKOK SORÁBÓL VETT ISTENÉRV
...
Arisztotelész beszél ugyan a létesítő okról, de ezen nem a szoros értelemben vett létet adó okot érti, hanem a mozgás, a változás okát (vö. Metaphüszika 1013 a). A mozdulatlan mozgató nem a világ létének oka, hanem az örök világ mozgásainak irányítója.

A teremtésről szóló bibliai tanítás új tartalommal gazdagítja a létesítő ok és az okság elvének fogalmát. Hermasz-nak a Poimén (2. sz.) című művében azt olvassuk, hogy Isten "a nem-létezőből alkotott meg minden létezőt" (Mand. 1, 1). E felfogás hatására a teremtés a létesítő okság prototípusává válik."
http://mek.oszk.hu/08700/08788/html/isker3.htm

--------------------------------------------------
Note added at 13 hrs (2013-02-21 04:49:47 GMT)
--------------------------------------------------

Talán érdemes egy angol verzióval is összevetni a fentieket:

"Aristotle offers his general account of the four causes. This account is general in the sense that it applies to everything that requires an explanation, including artistic production and human action. Here Aristotle recognizes four types of things that can be given in answer to a why-question:

- The material cause: “that out of which”, e.g., the bronze of a statue.
- The formal cause: “the form”, “the account of what-it-is-to-be”, e.g., the shape of a statue.
- The efficient cause: “the primary source of the change or rest”, e.g., the artisan, the art of bronze-casting the statue, the man who gives advice, the father of the child.
- The final cause: “the end, that for the sake of which a thing is done”, e.g., health is the end of walking, losing weight, purging, drugs, and surgical tools."
(Forrás: Aristotle on Causality / Stanford Encyclopedia of Philosophy)
http://plato.stanford.edu/entries/aristotle-causality/#FouCa...
Note from asker:
köszönöm a kimerítő választ
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search