Glossary entry

English term or phrase:

Behavioural economics

Hungarian translation:

viselkedési közgazdaságtan

Feb 7, 2011 00:54
13 yrs ago
English term

behavioural economics

GBK English to Hungarian Bus/Financial Economics
Definition from The Economist:
A branch of ECONOMICS that concentrates on explaining the economic decisions people make in practice, especially when these conflict with what conventional economic theory predicts they will do. Behaviourists try to augment or replace traditional ideas of economic rationality (homo economicus) with decision-making models borrowed from psychology. According to psychologists, people are disproportionately influenced by a fear of feeling regret and will often forgo benefits even to avoid only a small risk of feeling they have failed. They are also prone to cognitive dissonance, often holding on to a belief plainly at odds with new evidence, usually because the belief has been held and cherished for a long time. Then there is anchoring: people are often overly influenced by outside suggestion. People apparently also suffer from status quo bias: they are willing to take bigger gambles to maintain the status quo than they would be to acquire it in the first place. Traditional UTILITY theory assumes that people make individual decisions in the context of the big picture. But psychologists have found that they generally compartmentalise, often on superficial grounds. They then make choices about things in one particular mental compartment without taking account of the implications for things in other compartments. There is lots of evidence that people are persistently and irrationally overconfident. They are also vulnerable to hindsight bias: once something happens they overestimate the extent to which they could have predicted it. Many of these traits are captured in PROSPECT THEORY, which is at the heart of much of behavioural economics.
Example sentences:
Behavioral economics blossomed from the realization that neither point of view was correct. (Library Economics Liberty)
Behavioral economics explains why we procrastinate, buy, borrow, and grab chocolate on (Harvard Magazine)
Economics orthodoxy may look down on behavioral economics, but it's the most important development in economics in a long time. ( The Christian Science Monitor.)
Change log

Feb 3, 2011 16:30: changed "Kudoz queue" from "In queue" to "Public"

Feb 7, 2011 00:54: changed "Stage" from "Preparation" to "Submission"

Feb 10, 2011 01:54: changed "Stage" from "Submission" to "Completion"

Proposed translations

+2
18 mins
Selected

viselkedési közgazdaságtan

A viselkedési közgazdaságtan az egyének gazdasági viselkedésével foglalkozik, az egyéni döntések és cselekvések mozgatórugóit kutatja. Mivel a döntések mögötti szabályok zöme pszichológiai jellegű, így ez a tudományterület „közgazdaságtan és pszichológia” <br />néven is ismert.
Example sentences:
A viselkedési közgazdaságtan által feltárt szabályok sokszor különböznek a neoklasszikus közgazdaságtan által feltételezett viselkedési szabályoktól, ezért gyakran a két szabályrendszert szöges ellentétbe állítva mutatják be. Egyelőre nem tisztázott, hogy ezek az eltérő szabályrendszerek mennyire egyeztethetők össze, minthogy az sem világos teljesen, hogy a viselkedési közgazdaságtan által kimutatott viselkedési minták hogyan befolyásolják a társadalmi eredményeket, azaz milyen hatásuk van aggregált szinten. A viselkedési közgazdaságtan lassú kialakulása során különböző réseket ütött a hagyományos elméleten, és ma általában úgy tekintenek rá, mint annak természetes továbbfejlesztésére, nem pedig mint valamilyen radikális alternatívájára. Ennek megfelelően nem húzható éles határvonal a hagyományos és a viselkedési elmélet közé. A lényeges újítás a kísérletek előtérbe helyezése, a kognitív pszichológia eredményeinek felhasználása. Egy tipikus viselkedési közgazdaságtani cikk sok mindent megtart a hagyományos elméletből, ám ezek mellett bizonyos specifikus változtatásokat javasol. (Journal of Economic Literature)
A versenyszabályozás szempontjából is egyre fontosabb területté válik a fogyasztói döntések vizsgálata a viselkedési közgazdaságtan szemszögéből. Az ezen a területen folytatott kutatás során áttekintették a viselkedési közgazdaságtan legfontosabb területeit, a fogyasztói döntések elemzésére használható eszközöket. Egyes piactípusok esetében bemutatták a viselkedési közgazdaságtan vizsgálatainak eredményeit, valamint megvilágították, hogy a jog közgazdaságtani megközelítésében milyen újdonságokat hozott a viselkedési közgazdaságtan. (MTA Közgazdaságtudományi Intézet)
Peer comment(s):

agree manna_palics : Pontosan erre a fordításra gondoltam magam is.
5 hrs
Köszönöm szépen
agree Julia Prazsmary : mint a példákból látható, már mindkét "kézenfekvő" megoldást alkalmazták elegen, azonban a meghatározásból látszik, hogy ez a közgáz egyik ágazata, amely kölcsönvesz a pszichológiából, nem pedig fordítva
6 hrs
Köszönöm szépen
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer.
6 hrs

gazdasági viselkedéstan

A bevett behavioural finance = pénzügyi viselkedéstan mintájára. Ez utóbbira számos forrás létezik:
http://www.google.hu/#sclient=psy&hl=hu&q="pénzügyi viselked...
Előfordult KudoZ-kérdésként is:
http://www.proz.com/kudoz/english_to_hungarian/finance_gener...
Mivel viszonylag új tudományról van szó, léteznek eltérő fordítási kísérletek is, de érdemes a leginkább bevett mellett maradni. A behavioural economics egyik ága a behavioural finance, a magyar közgazdász szakma pedig ezzel foglalkozott a leginkább behatóan, az egyértelműen használt megnevezés pedig a pénzügyi viselkedéstan. Ettől eltérni a behavioural economics fordításában zavart okozna.
A gazdasági viselkedéstani kutatások eredményei szerint a gazdasági szereplők magatartása sajátos, számos ponton ellentmondásos preferenciákon, valamint a racionalitás és az önérdekkövetés korlátozott érvényesülésén alapul. Mivel a neoklasszikus közgazdaságtan emberképének cáfolatából nem következik az emberi magatartás irracionális, teljességgel szabálytalan és megjósolhatatlan alakulása, a gazdasági viselkedéstan elsődleges célja az emberi gondolkodás és cselekvés szisztematikus torzulásainak feltárása és rendszerbe foglalása. A várható hasznosság modelljének ellentmondó veszteségkerülő magatartás, a saját preferenciák érvényesítése érdekében hozott döntések inkonzisztens és nem-racionális volta vagy a fair viselkedés szabályainak figyelembevétele egy új, pszichológiai értelemben is megalapozott közgazdaságtani emberkép meghatározó elemei lehetnek.
Example sentences:
E könyv megvizsgálja, miként fejlődtek napjainkig a piacok, valamint a jobb minőségű fogyasztói politikatervezést célzó meglátásokkal szolgál. Elsőként deríti fel, hogy a gazdasági viselkedéstanból szerzett ismereteink miként változtatják a politikaformálók problémamegközelítését. (OECD Multilingual Summaries)
A gazdasági viselkedéstan (behavioral economics) követői például gyakran hangoztatják, hogy a piaci résztvevők gyakran oly módon cselekszenek, ami nem hozható könnyen összhangba a racionalitással. (Világgazdaság Online)
Bár meg kell jegyeznem, hogy a két társadalomtudományi terület igen szorosan kapcsolódik egymáshoz, és mindenképpen óvakodok az említett diszciplínák kérdéssel kapcsolatos illetékességének egymástól való esetleges erõszakos elhatárolásától. Nem beszélve a többi érintett tudomány terület (pl. szociológia, gazdasági viselkedéstan) illetékességének megkérdõjelezésérõl. (Ph.D. értekezés a BKÁE-n)
Something went wrong...
+1
7 hrs

magatartás-gazdaságtan

A felsőoktatásban leginkább ezt a kifejezést használják, amit számos tantárgyjegyzék is bizonyít:
http://www.uni-corvinus.hu/index.php?id=22718&szvKod=KKOGT&l... (Covinus Egyetem)
http://www.u-szeged.hu/tanrend?browse=kurzus&kurzusId=137683... (Szegedi Egyetem)
http://www.de-kdi.unideb.hu/index.php?option=com_content&vie... (Debreceni Egyetem)
Definition from Közgazdasági Szemle:
A magatartás-gazdaságtan – amely a pszichológiával jóval szorosabb rokonságot tart, mint a közgazdaságtan – ésszerû keretek között értelmezi és logikusan leírja, hogy miért nem viselkednek bizonyos esetekben az emberek a racionális választásoknak vagy a várható hasznosság hipotézisének megfelelõen.
Example sentences:
A magatartás-gazdaságtan szemszögéből a fogyasztói önkontroll hiánya az intertemporális fogyasztói döntések „racionális” kimenetéhez képest tapasztalt anomáliák egyik lehetséges magyarázó elve lehet. (Folyóirat cikk (Akadémia Kiadó))
A két szerzõ elõször a kilencvenes évek óta erõs fejlõdésben lévõ magatartás-gazdaságtan tárgyáról, majd annak három eddigi fejlõdési fázisáról ad körképet. (Szociológiai Szemle)
A kísérleti közgazdaságtan és a magatartás-gazdaságtan eredményei azt mutatják, hogy a fogyasztók választásaira hatással van az a körülmény, ha döntéseik kimenetei eltérő időpontokban valósulhatnak meg. (Közgazdasági Szemle)
Peer comment(s):

agree Angéla Görbe
8 hrs
Köszönöm!
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search