Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37] >
Off topic: UYARI: Dikkat Scam
Thread poster: Adnan Özdemir
Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Local time: 23:53
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
''Nijerian scam ile dolandırıldım'' Sep 7, 2012

Öncelikle merhabalar,

Benim hikayem şöyle.Bir ikinci el ilan listesine ilanımı ekledim.Yurtdışından(Nijeryadan) Oyun konsoluma alıcı çıktı.Benden PayPal e-mailimi istedi ben de verdim.Akabinde bana Paypal'dan(sonradan anladım ki scam miş) bir e-mail geldi.Alıcı ön ödemeyi yaptı, siz ürünü kargoladıktan sonra hesabınıza geçecek diye.Kargo parası dahil 380 tl yollamış(sözde).Ben de ertesi gün ptt ye gittim kargoladım adrese.Akşamına bana bir e-mail g
... See more
Öncelikle merhabalar,

Benim hikayem şöyle.Bir ikinci el ilan listesine ilanımı ekledim.Yurtdışından(Nijeryadan) Oyun konsoluma alıcı çıktı.Benden PayPal e-mailimi istedi ben de verdim.Akabinde bana Paypal'dan(sonradan anladım ki scam miş) bir e-mail geldi.Alıcı ön ödemeyi yaptı, siz ürünü kargoladıktan sonra hesabınıza geçecek diye.Kargo parası dahil 380 tl yollamış(sözde).Ben de ertesi gün ptt ye gittim kargoladım adrese.Akşamına bana bir e-mail geldi."INSUFFİCİEND FUNDS" diye.E-mailde Paypal'da bir sorun oluştuğu, benim Nijeryalı adama 620 tl göndermem gerektiği ve aynı gün içinde bana 1000 tl geri iade edileceği yazıyordu.Bunu mecbur yapmalıydım.Çünkü Oyun konsolu ve kargo parası boşa gidecekti.Ben yine ertesi gün Nijeryaya 620 tl yolladım western union aracılığıyla.Ben parayı gönderdikten sonra.Tekrar aynı hatayı verdi e-mailde.Bu sefer 1000 tl istiyordu.Benim jeton da anca düşmüştü.Hemen araştırdım ve dolandırıldığımı farkettim.Bi umut bana yardım edebilirsiniz diye size yazıyorum şimdi.Ben bundan sonra ne yapmalıyım yaklaşık 1000 tl kadar dolandırıldım ve ben de maddi durumu pek iyi olmayan biriyim.Polise veya adliyeye gitsem bana bir yararı olur mu?

Kaynak: http://93.187.202.7/showthread.php?98967-Nijerian-scam-ile-dolandirildim

[Edited at 2012-09-07 22:03 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Bursa'dan Şanlıurfa'ya web tuzağı Sep 7, 2012

İnternetteki sosyal paylaşım sitesi üzerinden ’Aycan’ adlı takma kadın adını kullanarak bağlantı kurdukları 15 yaşındaki K.K. adlı kızı, Bursa’dan Şanlıurfa’ya çağıran ve kapattıkları evde 1 ay boyunca tecavüz ettikleri ileri sürülen 3 kişi, polisin operasyonuyla yakalandı. Küçük kız koruma altına alınırken, 3 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Bursa’da oturan K.K., 1 ay önce ortadan kayboldu. Kayıp başvurusu üzerine ara
... See more
İnternetteki sosyal paylaşım sitesi üzerinden ’Aycan’ adlı takma kadın adını kullanarak bağlantı kurdukları 15 yaşındaki K.K. adlı kızı, Bursa’dan Şanlıurfa’ya çağıran ve kapattıkları evde 1 ay boyunca tecavüz ettikleri ileri sürülen 3 kişi, polisin operasyonuyla yakalandı. Küçük kız koruma altına alınırken, 3 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Bursa’da oturan K.K., 1 ay önce ortadan kayboldu. Kayıp başvurusu üzerine araştırma yapan polis, K.K.’nın, sosyal paylaşım sitesi hesabından bağlantı kurduğu ’Aycan’ adlı kadının daveti üzerine Şanlıurfa’ya gittiğini saptadı. Bunun üzerine bilgilendirilen Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yaptığı incelemede K.K.’nın kentte olduğunu belirledi. Kızın konuştuğu ’Aycan’ adlı hesabı inceleyen polis, hesabı kullanan kişinin ismini ve adresini saptadı. Polis ekipleri, Selahattin Eyyubi Mahallesi’nde bulunan eve dün gece yaptığı operasyonda K.K.’yı kurtarırken, içeride bulunan Kenan K., Yakup A. ve Ali Coşkun U. gözaltına alındı. Genç kız savcılık talimatıyla koruma altına alınırken, şüpheliler ise polisler tarafından sorgulandı.

3 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Sosyal paylaşım sitesinde kadın olarak kendilerini tanıtarak, kandırarak Bursa’dan Şanlıurfa’ya gelmesini sağladıkları K.K.’yı, eve kilitleyip 1 ay boyunca tecavüz ettiği iddia edilen 3 şüpheli, sorgulamalarının tamamlanmasının ardından bugün öğle saatlerinde, polisin güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi.

Polisin güvenlik önlemleri arasında adliyeye çıkarılan şüpheliler, 4 saat boyunca Cumhuriyet Savcısına ifade verdikten sonra nöbetçi mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme tarafından yapılan yargılama sonunda; Kenan K., Yakup A. ve Ali Coşkun U. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21407559.asp
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
'"YOKSUL NİJERYANIN SANAL DOLANDIRICILARI" Sep 7, 2012

Dünyada her yıl binlerce insan Nijeryalı dolandırıcıların mağduru oluyor; ülke ekonomisinin yüzde 2’si bu yolla elde edilen paralardan oluşuyor. Mustafa Köker ismi İngiltere’de yaşayan çok sayıda Türk için tanıdık bir isim. Uzun yıllardır Londra’da yaşayan Köker, Türkiye ve Londra’da bir çok gazetede çalıştı. Bir süre önce tanıdıkları,yaklaşık 3 yıldır Haber gazetesinin editörlüğünü yürüten tecrübeli gazeteciden aldıkları bir maille şaşk... See more
Dünyada her yıl binlerce insan Nijeryalı dolandırıcıların mağduru oluyor; ülke ekonomisinin yüzde 2’si bu yolla elde edilen paralardan oluşuyor. Mustafa Köker ismi İngiltere’de yaşayan çok sayıda Türk için tanıdık bir isim. Uzun yıllardır Londra’da yaşayan Köker, Türkiye ve Londra’da bir çok gazetede çalıştı. Bir süre önce tanıdıkları,yaklaşık 3 yıldır Haber gazetesinin editörlüğünü yürüten tecrübeli gazeteciden aldıkları bir maille şaşkınlık yaşadılar. Köker’in kişisel e-mailinden gönderilen mesajda, Afrika ülkelerinde düzenlenen bir konferansa katılmak üzere bulunduğu Nijerya’da çantasını kaybettiği için parasız kaldığı, otel ve diğer masraflarının yanısıra geri dönebilmek için 3500 dolara ihtiyacı olduğu vurgulanıyordu. İngilizce yazılan mesajda ihtiyaç duyulan paranın Money Gram gibi para transfer kuruluşlarından birisi aracılığıyla gönderilmesi isteniyordu. Maili alan arkadaş ve tanıdıkları Mustafa Köker’in çalıştığı Haber gazetesinin ofisini telefon yağmuruna tutunca gerçek anlaşıldı. Zira Nijerya’da olduğu belirtilen Köker, memleketi Niğde’de tatildeydi ve söz konusu mesaj Köker’in adresindeki bütün isimlere yollanmıştı. Maili hacklanan Köker köşesinde, Haber gazetesi de sayfalarında bir açıklama yayınlayarak gerçeği dile getiriyordu...

Yazının devamı + kaynak: http://forum.donanimhaber.com/m_34468518/tm.htm

[Edited at 2012-09-07 22:49 GMT]
Collapse

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Mağdur Sep 8, 2012

1 milyon dolarım var, 500 dolar gönder şu kadar vereyim
10 milyonum var, şu kadar ver bu kadar al
gibi tuzaklarla dolandırılanları mağdur olarak görmüyorum.

Kumarda para kaybetmiş kumarbazlar olarak görüyorum.

500 dolar verdim, 10, 20, 100 mislini kazanacağım şeklinde avucunu ovuşturup sonra istediğini elde edemeyince mağduru oynamak hiç adil değil.

Bu kişilerin ayrı tutulması gerekiyor.

Bir de kadınlara par
... See more
1 milyon dolarım var, 500 dolar gönder şu kadar vereyim
10 milyonum var, şu kadar ver bu kadar al
gibi tuzaklarla dolandırılanları mağdur olarak görmüyorum.

Kumarda para kaybetmiş kumarbazlar olarak görüyorum.

500 dolar verdim, 10, 20, 100 mislini kazanacağım şeklinde avucunu ovuşturup sonra istediğini elde edemeyince mağduru oynamak hiç adil değil.

Bu kişilerin ayrı tutulması gerekiyor.

Bir de kadınlara para kaptıranlar var.
Onlar da ayrı tutulmalı.
Onlar da mağdur sayılmamalı.

Çünkü onların hiçbirisi karşıdaki kişi "Somalideki açlar için şu kadar para verin" diye para istense vermezdi fakat "unutulmaz bir gece yaşamak istiyorsan şu kadar para gönder, bu kadar kontör gönder" diye para istenince kendini kaybediyorlar.

Bu iki grubu mağdurlar olarak saymak diğer gerçek mağdurlara hakarettir.

Ben öyle düşünüyorum.
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Kontör dolandırıcıları taktik değiştirerek dolandırmaya başladı Sep 9, 2012

Kontör ve telefon çeteleri dur durak bilmiyor. Emniyet’in vatandaşı SMS’le uyarması üzerine şebeke üyeleri tatkik değiştirdi. “Emniyet’ten arıyoruz. Sakın dolandırılmayın” tuzağıyla kandırıp yine hesapları boşaltmayı başardı

Akşam gazetesinde yer alan Levent Albayrak imzalı habere göre; vatandaşı telefonla arayarak kontör ve banka hesabı dolandırıcılığı yapan çeteler sınır tanımıyor.

- İstanbul polisi cep telefonundan
... See more
Kontör ve telefon çeteleri dur durak bilmiyor. Emniyet’in vatandaşı SMS’le uyarması üzerine şebeke üyeleri tatkik değiştirdi. “Emniyet’ten arıyoruz. Sakın dolandırılmayın” tuzağıyla kandırıp yine hesapları boşaltmayı başardı

Akşam gazetesinde yer alan Levent Albayrak imzalı habere göre; vatandaşı telefonla arayarak kontör ve banka hesabı dolandırıcılığı yapan çeteler sınır tanımıyor.

- İstanbul polisi cep telefonundan arayarak kendini polis, savcı, hakim olarak tanıtıp vatandaşları dolandıran çeteye 15 gün önce operasyon yaptı.

- 20 kişi gözaltına alındı. Aralarında 5 yıldızlı bir otelde yakalanan çete lideri H.S ile 9 bin 500 dönüm arazisi olan köy ağası S.Ö.’nün de bulunduğu 14 kişi tutuklandı.

- 4 aylık takibin ardından yapılan operasyonda, küçük miktarlarda kontör dolandırıcılığı yaparak işe başlayan çetenin ne kadar ileri gittiği ortaya çıktı.

- Yüzlerce mağduru milyonlarca lira dolandıran çete üyeleri, Emniyet’in vatandaşa ‘Sizi polis, savcı diye arayan kişilere itibar etmeyin. Bu tür telefonlar aldığınızda hemen polisi arayın’ SMS’i ardından yeni bir yöntem geliştirmiş.

B PLANI DA TUTTU

- Aradıkları vatandaşların kendilerine inanmadığını gören çete üyelerinin yine kendilerini polis gibi tanıtıp “PKK bağlantılı bir kontör dolandırıcısı şebekenin peşindeyiz. Bu şebeke şu an sizin hesabınızı boşaltıyor. Sizi mesajla uyarmıştık. Çeteye operasyon hazırlığındayız. Hesap bilgilerinizi hemen bize verin. Paranız bir kaç gün devlet güvencesinde kalacak’ diye kandırdıkları belirlendi.

- Hesaplarının boşaltıldığını öğrenip paniğe kapılan birçok kişi, çeteye hemen hesap bilgilerini verip ardından da emniyete ‘operasyon bitmedi mi paramı ne zaman alacağım’ deyince gerçek ortaya çıktı.

AVA GİDERKEN AVLANMAK DİYE BUNA DENİR

Çete üyelerinin yakalanmamak için dolandırdıkları paraları kendi hesapları yerine ‘piyon’ diye tabir ettikleri kuryelere çektirdiği belirlendi. Ancak uyanık bir kurye de çeteyi dolandırmış. Teknik takibe takılan olay şöyle yaşandı. 120 bin lirayı bankaya çekmeye giden kuryenin daha önceden ayarladığı polis kılığındaki arkadaşları kendisini gözaltına alıyor gibi yaptı. Çete telefon konuşmalarında durumu lider H.S.’ye bildirip ‘eleman yakalandı’ dedi. Çete üyeleri kendilerinin de dolandırıldığını çok sonra anladı.

EMNİYET YİNE UYARDI

Art arda yapılan operasyonlara rağmen bir çok vatandaşın hala bu tür çetelerin ağına düştüğünü belirten emniyet yetkilileri yine uyardı: "Polis asla bir işlemi telefonla yapmaz. Adresinize bir ekip gönderir. Telefonla kim ararsa arasın kanmayın.”

Kaynak: http://haber5.com/guncel/aman-dolandirilmayin-deyip-dolandiriyorlar
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Milletvekili dolandırılınca yasa istedi Sep 9, 2012

Milletvekili Facebook üzerinden dolandırılınca internet dolandırıcılığı cezalarının artması için yasa teklifi vemeye karar verdi

İzmir Milletvekili Rıfat Sait, Facebook hesabının kimliği belirsiz kişi veya kişilerce ele geçirilip arkadaş listesinde yer alanlardan telefon kontörü talebinde bulunulduğunu açıkladı.
Sait, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta 5 binin üzerinde arkadaşının olduğunu, bazı arkadaşları ve tanıdıklarıyla sanal ort
... See more
Milletvekili Facebook üzerinden dolandırılınca internet dolandırıcılığı cezalarının artması için yasa teklifi vemeye karar verdi

İzmir Milletvekili Rıfat Sait, Facebook hesabının kimliği belirsiz kişi veya kişilerce ele geçirilip arkadaş listesinde yer alanlardan telefon kontörü talebinde bulunulduğunu açıkladı.
Sait, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta 5 binin üzerinde arkadaşının olduğunu, bazı arkadaşları ve tanıdıklarıyla sanal ortamda iletişim kurduğunu belirtti.
Facebook hesabı üzerinden kendilerinden kontör talep edildiğini esprili bir dille anlatan Sait, arkadaşlarının, hesabının ele geçirilmiş olabileceği uyarısında bulunduklarını ifade etti.
Sait, şöyle devam etti:
''Kimliği belirsiz kişi veya kişiler arkadaşlarıma mesaj göndermiş ve cep telefonu numarası vererek aramalarını istemiş. Arayanlara da 'Ben Rıfat Sait, çok acil kontör gönderin' demiş. Dolandırıcıların kontör istediği bazı arkadaşlarım da beni aramaya başladılar. 'Milletvekili maaşı yetmiyor mu, niye kontör istiyorsun' diye takıldılar. Biraz mahcubiyetimiz oldu. Ben de hesabımı kontrol etmek istedim, ama şifrem artık geçerli değildi. Durumu savcılığa bildirdik. O dönemde Gümüldür beldesinde bulunduğum için jandarmayı da konudan haberdar ettik. Yapılan araştırmalar sonucu bazı sahte kimliklere ulaşıldı, ancak gerçek dolandırıcılar yakalanamadı.''
MECLİS AÇILINCA YASA TEKLİFİNDE BULUNACAK
Sait, toplumun gözü önünde olmasına karşın dolandırıcıların hedefi olduğuna işaret ederek, ''Bu olay, benim başıma gelirse başkalarının da başına gelebilir. Bu nedenle Meclis açılır açılmaz internet suçlarının daha da artırılması için yasa teklifinde bulunacağım'' dedi.
Kullanıcılarının, evde, işyerinde, internet kafede nerede internete girerse girsin, TC kimlik numarası kullanması şartı getirilmesini öneren Sait, ''Nereden internete girerseniz girin kimlik numarası sayesinde sistem sizi kontrol edecek. Dolandırıcılık suçuna bulaşan kim olursa olsun ömür boyu internetten uzaklaştırılacak. ABD'de hackerların internete girmesi yasak. Aynı uygulama Türkiye'de de olabilir'' diye konuştu.
Sait, başına gelen olayda Facebook'un Türkiye'de bir temsilciliği olmadığı için gerekli bilgilere ulaşmakta da sıkıntı yaşadığını ifade ederek, Türkiye'nin artık teknolojide yeterli altyapıya sahip olduğunu ve bu konuda milli sitelerin kurulabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=220657
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Kazık hizmetler: Küstah vaatler Sep 10, 2012

...Diğer şüpheli portal'lar bedava tekliflerinden dolayı çekici gibi görünüyor ama çoğu zaman işe yaramıyorlar. Gerçek hizmet sağlayıcıların yanı sıra arkadaşlık portal'ları da yeterince şüphe çekici. En basitinden şöyle düşünmekte yarar var: Çoğumuz sosyal ağlara sahte profillerle üye olmuyor muyuz? Eğer flirt-fever.com gibi üyeliği ücretsiz olan bir siteye kayıt olduysanız, çok geçmeden posta kutunuza sayısız e-posta düşmeye başlayacaktır. Bayanl... See more
...Diğer şüpheli portal'lar bedava tekliflerinden dolayı çekici gibi görünüyor ama çoğu zaman işe yaramıyorlar. Gerçek hizmet sağlayıcıların yanı sıra arkadaşlık portal'ları da yeterince şüphe çekici. En basitinden şöyle düşünmekte yarar var: Çoğumuz sosyal ağlara sahte profillerle üye olmuyor muyuz? Eğer flirt-fever.com gibi üyeliği ücretsiz olan bir siteye kayıt olduysanız, çok geçmeden posta kutunuza sayısız e-posta düşmeye başlayacaktır. Bayanlara yanıt vermek için belirli bir ücret ödeyerek üye kaydı yapmanız gerecek. Gerçek aşkınızı bu şekilde bulmanız zor. Kullanıcıların çoğu ise üyelik iptalinin ya ertelendiğini ya da tamamen görmezden gelindiğini söylüyor. Kimi arkadaşlık siteleri özel mesajların ana sayfada bulunduğunu söylüyor.

Okumak için yıllık 200 Euro'yu gözden çıkartmanız işten bile değil. Dolandırıcılar için diğer bir hedef de finansal sorunları olan insanlar. Loto kazançları üzerine bilgi vermek ya da çekilişler için para ödemek bu blöf yönteminin bir parçası. Ancak burası aynı zamanda milyonlarca insanın gözünü kamaştırmanın tam yeri. Trans World Pay Company gibi şirketler e-posta yoluyla iş bulma servislerinden ya da kendi web sitelerinden iş teklifleri göndererek sizden yararlanmaya çalışıyor. Çoğunlukla bunun arkasında kara para aklama oluyor. Amaç hesabınıza para aktarıp provizyonunuzu düşmek ve başka bir hesaba aktarmak. Bu şirketler size ayda yaklaşık 2.000 Euro para vaat ediyor. Fakat siz hem beş kuruş alamıyorsunuz hem de peşinize interpol gibi ciddi kurumları takıyorsunuz. Çünkü çoğunlukla bu para şifresi kırılmış hesaplardan oluşuyor. Yakalandığınız takdirde hacker'a yardım ve yataklıktan suçlanıp kara para aklamak yüzünden ağır cezalar almanız mümkün. Danaro Invest gibi kredi aracı kurumlarından getirilen teklifler kısmen yasa dışı olmakla kalmayıp aynı zamanda çok da başarılılar.

Yıllardır gerçek gibi görünen bu şirket 480.000 Euro'ya kadar para sağlıyor gibi görünüyor. Üstelik kefil bile istemeden. Raporlardan edindiğimiz izlenime göre müşterilerin eline geçen ise sadece internet üzerinden yapmaları gereken yaklaşık 50 Euro bedelli konut sigorta formu. Üçkağıt tamamen bunun üzerine kurulu. 100euroin30tagen.net sitesi daha da kolay işliyor. 100 Euro verenler, bir ay sonra 200 Euro geri almakla kandırılmışlardı. İşletme geri dönecek paranın %98 garantili olduğunu iddia ediyordu. Ancak tüm müşteriler kalan %2'lik dilime dahil oldu.

İŞTE KENDİNİZİ KORUMA YÖNTEMLERİ: Tüm tekliflerin ortak özelliği gerçek olamayacak kadar güzel olmaları. Bu yüzden her zaman için sitede bulunan ticari bilgilere bir göz atmanız şart. Eğer isletmeci iletişim bilgileri olarak sadece posta kodunu ve pahalı 0900'lü telefon numaraları vermişse kesinlikle güvenilmez demektir. Cesur bir dolandırıcı genellikle başka bir sistem sağlayıcının adresini ve vergi numarasını çalar. Bu konuda detayları web'de yapacağınız bir aramayla kolayca öğrenebilirsiniz. Web sitesinin sahibini www.domaintools.com gibi bir adresten bulabilirsiniz. Çoğu kez, başınızın derde girmemesi için, sitelerin ismini Google'da aratıp diğer kullanıcıların tecrübelerine de bir göz atmanızda yarar var.

Sanal mağazalar: Online alış veriş tartışması

Çoğu online mağaza "ucuz iyidir" anlayışındaki insanlardan yararlanıyor. 2009 yılı sonundaki büyük vurgun dalgası bu tartışmayı alevlendirdi. Onlarca fason internet alış veriş sitesi bu vurgunda pay sahibi oldu. Mağazayı gerçekçi göstermek için çoçoğunlukla şirket isimleri ve adresler uyduruluyor ve tüm ürünler inanılmaz derecede düşük fiyatlarla satışa sunuluyor. Kabul edilen tek ödeme yolu ise nakit ödeme. Parayı yatıran müşteriler ise siparişlerine hiçbir zaman ulaşamıyor. Bu tür online mağazalara normalde sadece bir kaç gün ulaşılabiliyor. Çünkü genellikle "teknik sorunlar" ya da "tüm ürünler satıldı" bahanesiyle ortadan kayboluyorlar.

Eğer para hesaba yattıysa, geri alma ihtimali hemen hemen yok. Tabii bu sırada eski sitenin sahibi çoktan yeni bir site açmış oluyor. "Genellikle kent isimlerini kullanarak yeni online mağaza açmak bu dolandırıcıların sıklıkla başvurduğu bir yöntem. En popüler hile ise yerleşik şirketlerin isimlerini kullanmak. Çoğu kullanıcının bu dolandırıcılık yöntemine kanmasının nedeni ise böylesine kurumsal şirketlerin internet adreslerine aldanması. Online açık arttırmalarda ise müşteri, sunulan ürünlerin arkasındaki suçlunun kim olduğunu dahi bilmiyor. Bu şekilde dolandırıcılar örneğin eBay'de dolandırma
işinde genellikle başarılı oluyor. Yapılan ödemeden sonra ısmarlanan ürün hiçbir zaman gönderilmiyor. Ne var ki, eBay'in açık kurallarından sonra başka platformlar şüpheli modeller sunuyor. Örneğin timeauction.de ya da tencents.de gibi siteler, açık arttırma teklif kurallarını kullanan konseptlerle çalışıyor: Her teklifte fiyat 10 Cent civarında artıyor ve geri sayım yeniden başlatılıyor. Zaman ilerledikçe yeni teklifler yapılmıyorsa , en son teklif eden kişi ürüne sahip oluyor. Tencents.de'de bu kurallar geçerli. Her teklif artışı 50 cent gerektiriyor. Çok sayıda teklifin geldiği durumlarda ürünün ucuz fiyatı astronomik boyutlara ulaşabiliyor. Kullanıcıların web'de yayınladıkları yorumlar ise sadece ürünün fiyatını arttırma amaçlı olduğu biliniyor. Yorum yapan kullanıcıların genelde başka ürünlerin de fiyatlarını tetiklediği biliniyor.

İŞTE KENDİNİZİ KORUMA YÖNTEMLERİ: Online alış veriş yaparken kendinizi koruyabileceğiniz pek çok yöntem bulunuyor. Kapsamlı bilgi içeren şirket bilgisinin yanı sıra, online alış veriş mağazası fiyatları net bir biçimde belirtmeli. Kargo ücreti, ödeme imkanları ve olası ek ödemeler net bir biçimde listelenmiş olmalı. Bir sipariş verirken bilgilerinizin kodlanmış olmasına dikkat edin. Bunu web tarayıcınızın durum çubuğundaki kilit sembolünden anlayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.chip.com.tr/makale/pc-nize-koruma-kalkani-kazik-hizmetler-kustah-vaatler_21422_9.html
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Yemleme: Mükemmel kopyalar Sep 10, 2012

Web'de dolandırıcılar için daha karlı yollar olsa da, yığın postalar hala çok yaygın bir yöntem. Özellikle bankalardan ve kredi şirketlerinden gibi görünen yığın postalar, kullanıcıların şifrelerini açığa çıkartıyor. Trend gittikçe daha da profesyonelleşen ve gerçeklerinden neredeyse ayırt edilemeyen e-posta ve yemleme (pishing) sitelerine doğru kayıyor. Bugüne kadar yığın postalar çoğunlukla e-postayla sınırlıyken, 2010'da Facebook gibi sosyal ağlar y... See more
Web'de dolandırıcılar için daha karlı yollar olsa da, yığın postalar hala çok yaygın bir yöntem. Özellikle bankalardan ve kredi şirketlerinden gibi görünen yığın postalar, kullanıcıların şifrelerini açığa çıkartıyor. Trend gittikçe daha da profesyonelleşen ve gerçeklerinden neredeyse ayırt edilemeyen e-posta ve yemleme (pishing) sitelerine doğru kayıyor. Bugüne kadar yığın postalar çoğunlukla e-postayla sınırlıyken, 2010'da Facebook gibi sosyal ağlar ya da Twitter gibi hizmetler daha popüler bir dağıtım yolu olacak gibi görünüyor. Milyonlarca insan bu siteleri iletişim amaçlı kullanıyor olsa da, sadece çok az kişi bu ortamlarda dolandırılabileceğini düşünüyor. Kullanıcılar, kısaltılmış URL'ler üzerinden tuzak sitelere yönlendiriliyorlar. Bu şekilde kayıt bilgilerine erişiliyor ya da bilgisayara Truva atları yerleştiriliyor.

İŞTE KENDİNİZİ KORUMA YÖNTEMLERİ: Yığın postalardan korunmanın en temel yolu e-posta yazılımında filtre kullanmak ve web tarayıcıda etkin bir yemleme filtresi bulundurmak (b)www.longurlplease. com(b) adresinden Long URL Please isimli aracı indirebilirsiniz. Bu araç sayesinde kısaltılmış bağlantıların yönlendirdiği asıl siteleri görüntüleyebiliyorsunuz.

Scareware: Hayalet virüslerde alarm

Sık sık bazı özel malware türleri, kullanıcıları açık ve sistematik bir biçimde soymaya çalışıyor. Kullanıcının bilgisayarında virüs olduğunu düşündürten sahte anti virüs programları malware piyasasında çok popüler. Manipüle edilmiş sayfalar üzerinden
bilgisayara yerleşen bu küçük kötü yazılımlar, sahici anti virüs yazılımları gibi alarm veriyor. Bu sözde zararlıları silebilmek içinse kullanıcının 30-60 dolarlık bir tam sürüm satın alması gerekiyor.
Bu sürümlerin Antivirus 360, Malware Alarm ya da SpySheriff gibi isimleri kulağa hoş geliyor - ama ise yaramadıkları aşikar. Buna karşın Ransomware olarak adlandırılan yazılımlar kullanıcının internete erişimini engelleyerek ya da dosya şifreleyerek şantaj yapıyor. Verilerini geri alabilmek için kullanıcının öncelikle belirli bir miktar ödemesi gerekiyor. Örneğin Data Doctor 2010 adlı Truva atı bu iş için 90 Dolar istiyor. Santajcı parayı aldığı anda size sabit diskinizdeki silinmiş verileri geri alabilmeniz için SMS'le bir kod yolluyor.

İŞTE KENDİNİZİ KORUMANIN YOLLARI: Böyle durumlarda hasarları yok eden özel kurtarma araçları bulunuyor; örneğin Sunbelt Security'nin geliştirdiği Data Doctor gibi. Malware'i önceden tespit edebilmek için bilgisayarınızda daima güncel bir güvenlik yazılımı kurulu olmalı. Ayrıca arama sonuçlarındaki bağlantıları kontrol ederek Malware içerme ihtimali olan siteleri bulan Linkchecker'lar da çok yararlı oluyor. Bu araçları DVD'mizden bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Üstelik tamamı ücretsiz ve kayıt gerektirmiyor.

--

Yeni dolandırıcılık yöntemleri

İnternette neredeyse her gün yeni sahte siteler açılıyor. Bu tür tehlikeli sitelerden kaçınmak ve en son hilelerden haberdar olmanızda yarar var:

www.phishtank.com
Sahte sitelere ve özellikle sahte online mağazalarına karşı uyarıyor

www.turk.internet.com
İnternet dünyasından raporlar, güvenlik haberleri ve ayrıntılı bilgiler

www.internetvehukuk.com
İnternet hukuku, uyarılar ve internette veri koruma üzerine bilgiler

www.doctus.org
Dolandırıcı online mağazalardan tüketiciyi korumak için tüyolar ve haberler

www.freepcsecurity.co.uk
Sürekli güncellenen sahte sitelerin listesi

Kaynak: http://www.chip.com.tr/makale/pc-nize-koruma-kalkani-yemleme-mukemmel-kopyalar_21422_10.html
Collapse

Fikret Yesilyurt
Fikret Yesilyurt  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
çevirmenlere yönelik scam Nov 9, 2012

Çevirmenleri ve çeviri bürolarını hedefleyen bir scam vakası da ben bildireyim; baştan ciddi bir müşteri sanarak yazışmaya başladık ama ikinci yazışmadan sonra biraz araştırmayla dolandırıcı olduklarını öğrendim. Mail şöyle:

Distinguished sir/madam,

We are a trading business firm from Beijing Henglian Zhongxing Trading Co. Ltd ,China. Now in order to meet the need of our business expansion, we are eager to find a big publishing company in your
... See more
Çevirmenleri ve çeviri bürolarını hedefleyen bir scam vakası da ben bildireyim; baştan ciddi bir müşteri sanarak yazışmaya başladık ama ikinci yazışmadan sonra biraz araştırmayla dolandırıcı olduklarını öğrendim. Mail şöyle:

Distinguished sir/madam,

We are a trading business firm from Beijing Henglian Zhongxing Trading Co. Ltd ,China. Now in order to meet the need of our business expansion, we are eager to find a big publishing company in your country to help us to publish five martial arts masterpieces. If your company can translate them from chinese into your native language and owns the publishing conditions, please contact us as soon as possible. And we will negociate the specific cooperation terms and the price once you contact us . Finally, we hope to establish a long and stable business relationship with you.

We are looking forward to your reply soon.

Beijing Henglian Zhongxing Trading Co. Ltd

Contact person: Liu Hong tao

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Size, çevirtmek istedikleri 5 kitapları olduğunu söylüyorlar; eğer zokayı yutarsanız (toplamda binlerce dolar değerinde bir iş hacmi var sonuçta), "hükümet tarafından döviz alışverişi yasak, o yüzden buraya gelip noter huzurunda özel sözleşme yapmamız lazım" deyip ayaklarına çağırıyorlar. Sonra tabii orada sizden ne koparabilirlerse koparıp sırra kadem basıyorlar. Bu arada firmanın websitesi yok, yazışma adresleri de @163.com uzantılı geçici mail veren bir adres. Bu tarz bir eposta alırsanız dikkat edin.
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
"İnternet dolandırıcılığı görmezden geliniyor" Dec 14, 2012

--------------------------------Alıntı--------------------------
Aldığı ilacın iade adresi manav çıktı!

İnternetten zayıflama, kilo alma ve güzellik ilaçları satan bazı firmalar, tüketicileri mağdur ediyor. Sanal alışverişin kolaylığına ve fiyat avantajlarına güvenerek alışveriş yapan tüketiciler, ürünü iade etmek isteyince muhatap bulamıyor. İade edilmek istenen ilaçlar ise yanlış adreslere yönlendiriyor. Kimi iadeler manavlara bil
... See more
--------------------------------Alıntı--------------------------
Aldığı ilacın iade adresi manav çıktı!

İnternetten zayıflama, kilo alma ve güzellik ilaçları satan bazı firmalar, tüketicileri mağdur ediyor. Sanal alışverişin kolaylığına ve fiyat avantajlarına güvenerek alışveriş yapan tüketiciler, ürünü iade etmek isteyince muhatap bulamıyor. İade edilmek istenen ilaçlar ise yanlış adreslere yönlendiriyor. Kimi iadeler manavlara bile gidiyor....

------------------------------Alıntı sonu------------------

Kaynak + yazının devamı: http://www.konyaninnabzi.com/72174-internet-dolandiriciligi-gormezden-geliniyor.html

[Edited at 2012-12-15 00:58 GMT]
Collapse

Aziz Kural
Aziz Kural  Identity Verified
Türkiye
Member
English to Turkish
+ ...
Ben küçük de olsa paramı alamadığım bir olaya yaşıyorum. Ne yapmalıyım? Apr 22, 2013

Merhaba,
Zaman zaman diploma sertifika tercumeleri ilanı veren Kuveytli? bir şahıs bir kaç e-maillle kendisini uyarmama rağmen hiç oralı olmuyor ve cevap vermiyor. Kendisini Scam olarak nereye rapor edebilirim. Miktar 30 Dolar onemli birsey degil ama maksat baskalarina yapmasin. Ayrica bu şahsın verdiği orijinal ilanı bulmakta zorlanıyorum. Moderatörler yardımcı olabilirler mi?

Selamlar,
Aziz

Raffi Jamgocyan
Raffi Jamgocyan  Identity Verified
Türkiye
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
Blue Board Apr 23, 2013

Aziz Bey,

Bu kişinin veya firmanın Blue Board kaydı varsa orada olumsuz görüş bildirebilirsiniz. Eğer kaydı yoksa siz de açabilirsiniz. İşler & Dizinler > Blue Board

Eğer bu işe bir ilan vasıtasıyla başvurduysanız bunun kaydı Fiyat Tekliflerim bölümünde mevcuttur. İşler & Dizinler > Fiyat Tekliflerim

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Proz-list gönderileri Dec 9, 2013

Hazel Bayan demiş ki:

Apologies for the impersonal email, but I have been let down by a
translator on a very important project I need your help with.

This involves the translation of some website text for
health/beauty products. The client has provided the text in Excel,
so no specific software is necessary.

An immediate start would be required, with part deliveries
starting today, so please only reply if you have capacity to start
today.

Please reply with your CV and rate.

I look forward to hearing from you.

Kind regards,

Hazel

Kime: "ProZ.com Member"

İşte kim atlarsa bu proceye artık...
...

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
"Android platformunun yeni dolandırıcılık yöntemi korkuttu!" Dec 9, 2013

--Alıntıdır--

22/10/2013 10:35Teknoloji Haberleri - Güvenlik

Siz de mi Android kullanıyorsunuz? Peki nasıl korunacaksınız? İşte tüm detaylar haberimizde!

Bitdefender uzmanlarının ortaya çıkarttığı yeni yöntem ile dolandırıcılar bazı uygulamalarda bulunan reklam modülleri sayesinde kullanıcıları telefonlarına virüs bulaştırdığına inandırıp yönlendirdikleri web sitesi aracılığı ile ücretli logo/melodi servisine
... See more
--Alıntıdır--

22/10/2013 10:35Teknoloji Haberleri - Güvenlik

Siz de mi Android kullanıyorsunuz? Peki nasıl korunacaksınız? İşte tüm detaylar haberimizde!

Bitdefender uzmanlarının ortaya çıkarttığı yeni yöntem ile dolandırıcılar bazı uygulamalarda bulunan reklam modülleri sayesinde kullanıcıları telefonlarına virüs bulaştırdığına inandırıp yönlendirdikleri web sitesi aracılığı ile ücretli logo/melodi servisine üye yapıyorlar.

Dünyanın önde gelen güvenlik çözümleri sağlayıcısı Bitdefender, siber dolandırıcıların Android işletim sistemine sahip telefonlara yönelik geliştirdikleri yeni dolandırıcılık konusunda Android kullanıcılarını uyarıyor. Dolandırıcılar birçok yasal uygulamada bulunan, InMobi reklamlar için kullanılan bir yazılım geliştirme kitindeki (SDK) açık sayesinde kullanıcılar ilgili reklam modülünü barındıran bir uygulamayı indirdiğinde bu hile ile karşılaşıyor. Durduk yere alarm gibi görünen reklam çubukları ortaya çıkarak kullanıcıları cihazlarının malware tarzı zararlı yazılımlar ile saldırıya uğramış olduğuna inandırmaya çalışıyor ve bir sözde temizlik aracı satın almaya yönlendiriyor.

Genellikle bu reklam modüllerini kullanan uygulamaların kullanıcılara zararlı reklam çubukları ilettiklerinden haberi olmuyor. Görünüşe göre bu durum onaylanmamış bazı reklamların kaza sonucu Android markete ulaşması ile ortaya çıkmış durumda.

Kullanıcıların Android akıllı telefonları ya da tabletlerinde aniden ortaya çıkan bir mesaj, kullanıcıları cihazlarının çok yavaş çalıştığına ve sebebinin de muhtemelen zararlı bir yazılım olduğuna inandırmaya çalışıyor. Aynı ani mesaj kullanıcıları sözde bilgilendirerek, cihazlarını muhtemel zararlı yazılımlara karşı teste tabi tutmaları gerekliliğini söylüyor.

Belirtilen bu reklama tıklamak kullanıcıları bir web sayfasına yönlendiriyor. Bu sayfalar aynı şekilde davranarak bağlanan tüm cihazlarda, cihazların e-tehditlerle dolu olduğunu buluyor ve bunlardan kurtulmak için kullanıcının internetten bir temizlik aracı indirmelerini söylüyor.

Aslında malware yazılımları indirmek genelde orjinal marketi dışından yükleme yapmaya izin vermeyen cihazlarda başarısız olacağından, siber-saldırganlar farklı bir yol izlemeye başladı. Söz verilen Android antivirüsü elde etmek için kullanıcılar bir forma telefon numaralarını girip sonrasında download tuşuna basmalılar. Fakat Android cihazlarının temizlenmesi yerine aldıkları şey zil sesleri ve duvar kağıtları hizmetlerine premium üyelik oluyor, bunlar da kullanıcı manual olarak hizmetten çıkış yapmadığı sürece haftalık vergiler hariç minimum 3.00 Euro maliyete sebep oluyor.

Web sayfalarının yönlendirmeleri geo-lokasyon bağımlı olduğundan bu zeki suçlular dünya çapında erişime sahip, bu sebeple premium servis firması kurbanın bulunduğu bölgede ve uygun olanlardan seçiliyor.

Bitdefender araştırmacıları Romanya'daki bir IP ile ilgili uygulamaya ulaştıklarında, sadece Romanca yazılmış mesajlar alıp sadece romanca içerik bulunduran web sitelerine yönlendirildiler. Üstteki ekran görüntüsünde, şu mesajlar yer alıyor: “Android cihazınız virüsler sebebiyle yavaş!” ; “Android Notu: Telefonunuzun koruması yok! Cihazınızda potansiyel bir malware var. Son yazılımı indirerek virüslerden kurtulun!” ; “Akıllı telefonunuzu korumak için telefon numaranız yazın!”

Bu aldatmaca birçok yasal uygulamada bulunan bir reklam SDK’sı tarafından ortaya çıkarılan bir pop-up mesajı gibi göründü, örnek olarak Google Play içerisinde yasal olarak bulunan Brightest Flashlight Free ®uygulamasının eski bir versiyonu verilebilir.

Scareware, insanları cihazlarına malware bulaşmış olması düşüncesi ile korkutmaya çalışan online hileler için kullanılan bir terim, Windows ve Mac OX sistemlerinde çok popüler. Korkutucu mesajlar insanları sahte antivirüsleri satın almaya ikna etmeye çalışıyor. Bu kandırmacaya inanan kişiler kredi kartlarını bu sahte antivirüsleri satın almak için kullanmış olacaklar, üstelik bir faydası da olmayacak çünkü daha baştan cihazlarında zaten bir yanlışlık yoktu.

Cihazınızda hiçbir güvenlik yazılımı yoksa o zaman zararlı yazılımlar hakkında bilgilendiren hiçbir pop-up mesajının da ekrana çıkmaması gerek. Ya da Android cihazınız için bilinen bir antivirüs kullanıyorsanız da içiniz rahat etsin, hiç bir yasal uygulama engelleme veya temizleme gibi işler için ekstra para istemez.

Eğer bu senaryo başınıza gelmişse:

• Hemen web sitesinin kurallar ve şartların bulunduğu kısmında bahsi geçen numaraya kısa mesaj atarak üyeliğinizi iptal edin

• İlk fırsatta son indirdiğiniz uygulamaları cihazınızdan kaldırın

• Google'ın Android cihazları için tanınmış özel bir mobile güvenlik aracı kullanın, bu bahsedilen tehlikeli web sitelerine ait adresleri engelleyecektir

• Ayrıca Bitdefender, Clueful isimli uygulamaları mobil cihazınıza kurduğunuzda gizliliğinizi nasıl etkileyeceklerine dair uzman görüşlerini kullanıcılara sunan ve ücretsiz olan uygulamayı da kullanmanızı tavsiye ediyor.

----------
Kaynak: http://www.teknolojioku.com/haber/android-platformunun-yeni-dolandiricilik-yontemi-korkuttu-14755.html
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Olur ağa olur neden olmasın :D Dec 9, 2013

Yalandan gönderici: Member Services -> [email protected]

Dear Customer,

We recommend that you verify your account as soon as possible. Some
services, such as G-talk, may not work until you verify your
account.

If you choose not to verify your account at this time, please note that
you are leaving your account and information at risk.
Visit the hyper-link be
... See more
Yalandan gönderici: Member Services -> [email protected]

Dear Customer,

We recommend that you verify your account as soon as possible. Some
services, such as G-talk, may not work until you verify your
account.

If you choose not to verify your account at this time, please note that
you are leaving your account and information at risk.
Visit the hyper-link below to verify your account:

(http://mail.gmail.com/verification/welcome/??)

For further help please contact support

Thank You

Sincerely,

Member Services Team.
----------

Hayrola! Bu günü mü bekliyordunuz?

[Edited at 2013-12-09 12:00 GMT]
Collapse

Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

UYARI: Dikkat Scam

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »